Галактика NGC 2403: місце життя та смерті зір

Представлений знімок був зроблений 4-метровим телескопом Ніколаса Мейолла, який встановлений у Національній обсерваторії Кітт-Пік. На ньому зображена спіральна галактика NGC 2403.

Галактика NGC 2403
Галактика NGC 2403. Джерело: KPNO/NOIRLab/NSF/AURA/M. T. Patterson (New Mexico State University)

NGC 2403 була відкрита астрономом Вільямом Гершелем 1788 року. Вона розташована на відстані 8 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Жирафа та є частиною скупчення М81, яке налічує близько сорока галактик.

Знімок NGC 2403 демонструє багато червоних областей, розкиданих по всій галактиці. Це місця іонізованого водню. У них народжуються молоді гарячі зорі. Їхнє потужне ультрафіолетове випромінювання іонізує навколишній газ, змушуючи його світитися.

Але NGC 2403 є не лише місцем народження, а й місцем загибелі зір. За останні 80 років у ній спалахнули дві наднові, що отримали позначення SN 1954J та SN 2004dj. Остання стала найяскравішою надновою XXI століття. Завдяки відносній близькості NGC 2403 до Землі, астрономи зуміли спостерігати всі основні стадії грандіозного вибуху, викликаного колапсом гігантської зорі.

Ви також можете помилуватися зробленим телескопом Hubble ефектним знімком спіральної галактики, форма якої нагадує букву S.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazin