Галактика Боде очима телескопа Spitzer

На цьому зображенні, отриманому інфрачервоною обсерваторією Spitzer, зображена галактика M81, також відома як галактика Боде. Вона розташована в сузір’ї Великої Ведмедиці на відстані близько 12 млн світлових років від Чумацького Шляху.
Її видима зоряна величина становить близько 7m. За ідеальних умов спостережень досвідчений астроном із гострим зором може побачити її на нічному небі без допомоги телескопа чи бінокля. Це робить M81 найдальшим об’єктом, теоретично помітним неозброєним оком.

Інфрачервоне зображення галактики M81 отримане телескопом Spitzer. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Як і Чумацький Шлях, M81 є спіральною галактикою. Її діаметр становить 90 тис. світлових років, що трохи менше розміру нашої зоряної системи. Вона має активне ядро ​​— вважається, що в ньому ховається надмасивна чорна діра з масою близько 70 млн сонячних.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 (176) 2020

До товару

M81 стала одним із перших об’єктів, сфотографованих космічною обсерваторією Spitzer. На честь 16-річчя запуску телескопа NASA повернулася до цього знімку, опублікувавши його оновлену версію. Під час її створення використовувалися результати додаткових спостережень та останні методи обробки зображень.

Підсумкова фотографія складена зі знімків, зроблених камерою IRAC на довжинах хвиль 3,6, 4,5 мкм та 8 мкм (зображених відповідно умовним блакитним, синьо-зеленим та зеленим кольором), а також фотометром MIPS на довжині хвилі 24 мкм (червоний колір).

Спектральна лінія 3,6 мкм показує розподіл зір у галактиці. У лінії 8 мкм починає домінувати випромінювання, що випускається частинками пилу, які складаються з кремнію, вуглецевих зерен та поліциклічних ароматичних вуглеводнів. Під дією потужного випромінювання прилеглих світил порошинки нагріваються і перевипромінюють енергію далекої частини інфрачервоного діапазону. Суміш із пилу та міжзоряного газу є «сировиною», з якої у майбутньому сформуються нові зорі та планети.

За матеріалами: https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів