Фото дня: в пошуках зонда Philae

Словосполучення «неземна краса» якнайкраще підходить для опису представленого знімка з архіву місії Rosetta. Світлина демонструє дивовижну поверхню комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Ми можемо побачити поєднання різних структур — валуни, западини, тріщини, скелі… Серед них особливо домінує масивний блок, розташований у правій частині кадру. Можливо, це залишок одного з шарів комети.

Поверхня комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Джерело: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA (CC BY-SA 4.0)

Але на знімку можна знайти й один земний об’єкт — зонд Philae. Він здійснив першу в історії посадку на поверхню комети 12 листопада 2014 року. Через гарпуни та гальмівний двигун, які не спрацювали, після початкового торкання Philae двічі відскочив від Чурюмова-Герасименка, поки врешті-решт не сів в ущелину, що була в тіні прямовисної скелі. У результаті зонд не зміг скористатися сонячними панелями та перезарядити бортовий акумулятор, що серйозно обмежило час його наукової місії. Ба більше, через невдале розташування протягом майже двох років фахівці ESA ніяк не могли знайти місце посадки Philae. Його вдалося ідентифікувати лише за кілька тижнів до завершення місії Rosetta.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 2021 (184)

До товару

Поверхня комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Джерело: ESA/Rosetta/NAVCAM-CC BY-SA IGO 3.0/Stuart Atkinson

Світлина Rosetta наочно демонструє складність цього завдання. Щоб побачити Philae, потрібно як слід придивитися до ущелини біля лівого краю знімка. У ній можна побачити крихітну вертикальну лінію з яскравою цяткою нагорі. Це не що інше, як одна з посадкових опор зонда, що визирає з-за кругляка.

Поверхня комети 67P/Чурюмова-Герасименко. На врізці показана посадкова опора Philae. Джерело: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA (CC BY-SA 4.0)

Представлене зображення було отримано вузькокутовою камерою Rosetta 30 серпня 2016 року. У момент знімкування, станція перебувала на відстані 2,5 км від поверхні комети. Роздільна здатність зображення становить 4,6 см/піксель.

Ось кілька додаткових зображень цієї ділянки, отриманих з іншого ракурсу, що дають змогу детальніше розглянути зонд, який лежить на поверхні комети.

За матеріалами http://www.esa.int, http://www.esa.int

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів