Фото дня: в пошуках зонда Philae

Словосполучення «неземна краса» якнайкраще підходить для опису представленого знімка з архіву місії Rosetta. Світлина демонструє дивовижну поверхню комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Ми можемо побачити поєднання різних структур — валуни, западини, тріщини, скелі… Серед них особливо домінує масивний блок, розташований у правій частині кадру. Можливо, це залишок одного з шарів комети.

Поверхня комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Джерело: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA (CC BY-SA 4.0)

Але на знімку можна знайти й один земний об’єкт — зонд Philae. Він здійснив першу в історії посадку на поверхню комети 12 листопада 2014 року. Через гарпуни та гальмівний двигун, які не спрацювали, після початкового торкання Philae двічі відскочив від Чурюмова-Герасименка, поки врешті-решт не сів в ущелину, що була в тіні прямовисної скелі. У результаті зонд не зміг скористатися сонячними панелями та перезарядити бортовий акумулятор, що серйозно обмежило час його наукової місії. Ба більше, через невдале розташування протягом майже двох років фахівці ESA ніяк не могли знайти місце посадки Philae. Його вдалося ідентифікувати лише за кілька тижнів до завершення місії Rosetta.

Поверхня комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Джерело: ESA/Rosetta/NAVCAM-CC BY-SA IGO 3.0/Stuart Atkinson

Світлина Rosetta наочно демонструє складність цього завдання. Щоб побачити Philae, потрібно як слід придивитися до ущелини біля лівого краю знімка. У ній можна побачити крихітну вертикальну лінію з яскравою цяткою нагорі. Це не що інше, як одна з посадкових опор зонда, що визирає з-за кругляка.

Поверхня комети 67P/Чурюмова-Герасименко. На врізці показана посадкова опора Philae. Джерело: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA (CC BY-SA 4.0)

Представлене зображення було отримано вузькокутовою камерою Rosetta 30 серпня 2016 року. У момент знімкування, станція перебувала на відстані 2,5 км від поверхні комети. Роздільна здатність зображення становить 4,6 см/піксель.

Ось кілька додаткових зображень цієї ділянки, отриманих з іншого ракурсу, що дають змогу детальніше розглянути зонд, який лежить на поверхні комети.

За матеріалами http://www.esa.int, http://www.esa.int

Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю
Приречений світ: хмара натрію видала вулканічний екзосупутник
Погляд з безмежності: як самотній астронавт Apollo 15 побачив Землю по-новому
Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії 
Вийшла безплатна ознайомча версія українського дизельпанку про галичан у космосі Sand