Фото дня: пірат південних небес

Новини астрономії, астрофізики та космології Фото космосу

Дуже великий телескоп Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO) зазнімкував область активного зореутворення NGC 2467, яка іноді називається туманністю «Череп і Кістки» і знаходиться в південному сузір’ї Корми. Знімок був зроблений за допомогою, встановленого на VLT, приймача FORS2.

Зображення туманності NGC 2467 (Череп і Кістки), отримане телескопом VLT. Джерело: ESO

Ця дифузна газопилова формація є колискою безлічі зір, «будівельним матеріалом» котрим служать рясні запаси водню. Свою назву вона отримала завдяки характерному зовнішньому вигляду. Пил, газ та яскраві молоді світила складаються в силует, що нагадує вискалений череп. На знімку VLT можна побачити його «рот».

Насправді NGC 2467 являє собою не одну, а кілька туманностей та зоряних скупчень, які рухаються з різними швидкостями. Те, що вся ця картина склалася на кшталт людського черепа — результат того, що для земного спостерігача всі ці об’єкти знаходяться на одній лінії, і їхні фігури накладаються одна на одну.

Сузір’я Корми — одне з трьох сузір’їв південного неба, які мають «морехідні» назви: крім нього є ще сузір’я Кіля та Вітрил. Раніше вони входили до складу скасованого сузір’я Корабля Арго, названого так на честь знаменитого міфічного судна, на якому здійснили своє плавання Ясон і аргонавти — персонажі давньогрецького міфу. Його головний герой відомий насамперед тим, що викрав золоте руно. Виходить, що NGC 2467 знаходиться не просто на великому небесному кораблі, а й серед зграї грабіжників — відповідне оточення для туманності з такою піратською назвою.

VLT зробив знімок NGC 2467 у межах освітньо-просвітницької ініціативи «Космічні скарби ESO» (ESO Cosmic Gems). Її метою є знімкування цікавих, загадкових або просто красивих об’єктів південного неба, причому воно проводиться у тих рідкісних випадках, коли телескопи обсерваторії не можуть вести наукові спостереження. Як правило, це пов’язано з невідповідними погодними умовами. Всі дані, отримані в межах програми, можуть служити й науковим цілям — вони доступні астрономам через Науковий архів ESO.

За матеріалами https://www.eso.org