Нова система супутникового зв’язку IRIS², яка має складатися з 290 апаратів стала на крок ближче до реальності. 16 грудня Європейська комісія підписала контракт на концесію, і тепер має розпочатися безпосереднє створення самих апаратів.
Європейська система супутникового зв’язку
На створення системи Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite (IRIS²) Європейський Союз надихнув успіх використання створеної Ілоном Маском системи Starlink в Україні. Було вирішено, що Старому Світу краще не покладатися на SpaceX, а розробити власне рішення.
Ще у листопаді 2022-го було вирішено, що це буде система, що складатиметься з 290 супутників, які обертатимуться навколо Землі. При цьому частина з них перебуватиме на низьких орбітах, а частина на середніх.
Усе це робиться для того, аби забезпечити членів Європейського Союзу надійним супутниковим зв’язком. Він має бути стійким до будь-яких перешкод чи спроб нейтралізувати самі апарати на орбіті й досягти стратегічної автономії.
При цьому система має не просто забезпечувати який-небудь зв’язок. Завдяки їй компанії й приватні особи матимуть змогу підключатися до високошвидкісного інтернету з будь-якої точки Землі. «Мертвих зон» для них не буде.
Державно-комерційне партнерство
Підписана угода діятиме принаймні наступні 12 років. Згідно з нею, буде створено консорціум із державних та комерційних підприємств, який і здійснюватиме реалізацію проєкту. Провідну роль у ньому відіграватимуть три найбільші європейські супутникові оператори: SES SA, Eutelsat SA та Hispasat S.A.
Їм допомагатиме широка мережа субпідрядників. Вона буде створюватися завдяки ініціативі, яка дозволяє швидко підключити до процесу дрібних виробників, але вже відомо, що в ній братимуть участь такі фірми, як Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat і Thales SIX.
Це вже третя глобальна космічна програма Європейського Союзу. На неї виділено 10,6 млрд євро. Очікується, що вона почне працювати вже у 2027 році, а у 2030-му абоненти зможуть використовувати усі її можливості.
За матеріалами ec.europa.eu