Европейський Союз підписав угоду про запуск конкурента Ілона Маска

Нова система супутникового зв’язку IRIS², яка має складатися з 290 апаратів стала на крок ближче до реальності. 16 грудня Європейська комісія підписала контракт на концесію, і тепер має розпочатися безпосереднє створення самих апаратів.

Апарат системи IRIS²
Апарат системи IRIS². Джерело: www.groundstation.space

Європейська система супутникового зв’язку

На створення системи Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite (IRIS²) Європейський Союз надихнув успіх використання створеної Ілоном Маском системи Starlink в Україні. Було вирішено, що Старому Світу краще не покладатися на SpaceX, а розробити власне рішення.

Ще у листопаді 2022-го було вирішено, що це буде система, що складатиметься з 290 супутників, які обертатимуться навколо Землі. При цьому частина з них перебуватиме на низьких орбітах, а частина на середніх.

Усе це робиться для того, аби забезпечити членів Європейського Союзу надійним супутниковим зв’язком. Він має бути стійким до будь-яких перешкод чи спроб нейтралізувати самі апарати на орбіті й досягти стратегічної автономії.

При цьому система має не просто забезпечувати який-небудь зв’язок. Завдяки їй компанії й приватні особи матимуть змогу підключатися до високошвидкісного інтернету з будь-якої точки Землі. «Мертвих зон» для них не буде.

Державно-комерційне партнерство

Підписана угода діятиме принаймні наступні 12 років. Згідно з нею, буде створено консорціум із державних та комерційних підприємств, який і здійснюватиме реалізацію проєкту. Провідну роль у ньому відіграватимуть три найбільші європейські супутникові оператори: SES SA, Eutelsat SA та Hispasat S.A.

Їм допомагатиме широка мережа субпідрядників. Вона буде створюватися завдяки ініціативі, яка дозволяє швидко підключити до процесу дрібних виробників, але вже відомо, що в ній братимуть участь такі фірми, як Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat і Thales SIX.

Це вже третя глобальна космічна програма Європейського Союзу. На неї виділено 10,6 млрд євро. Очікується, що вона почне працювати вже у 2027 році, а у 2030-му абоненти зможуть використовувати усі її можливості.

За матеріалами ec.europa.eu

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn