ESO отримала зображення змінної зорі R Водолія

Новини астрономії, астрофізики та космології

На початку XIX століття німецький астроном Карл Людвіг Хардінг (Karl Ludwig Harding) займався пошуками «зниклої» п’ятої планети між Марсом та Юпітером. Хоча його пошуки так і не мали успіху, він відкрив безліч інших цікавих небесних тіл. Серед них була і зоря R Водолія.

Знімок зорянової системи R Водолія, зроблений телескопом Hubble, Джерело: NASA, ESA, STScI and Judy Schmidt

Ця зоря належить до класу симбіотичних змінних. Вона знаходиться на відстані 700 світлових років, та є найближчою до нас зоряною системою такого типу. R Водолія складається з холодного червоного гіганта й гарячого білого карлика, що знаходяться в дуже нерівних та складних відносинах, при описі яких можна використати термін «зоряний канібалізм».

R Водолія в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA та D. Berry (STScI)

Білий карлик «зриває» речовину з поверхні більш масивного компаньйона та поглинає його. Червоний гігант та нестабільний білий карлик, час від часу викидають у простір матерію у формі химерних струменів, петель та хвостів. Саме вони й зображені на знімках, опублікованих Європейською Південною обсерваторією (ESO).

Знімки R Водолія були зроблені з різницею у 15 років. Нехай за астрономічними масштабами це лише мить, але вони все одно дають чудову нагоду побачити, як буквально на наших очах змінюються форми газових оболонок в активній зоряній системі.

Зображення демонструють не тільки процес еволюції R Водолія, але й зростання спостережних можливостей земних астрономів. Більш ранішній знімок зроблений у 1997 році на 2,5-метровому телескопі NOT, розташованому в обсерваторії Рок де лос Мучачос на острові Ла Пальма. Друге зображення було отримане у 2012 році, одним із 8,2-метрових «юнітів» Дуже Великого телескопа (VLT ESO). На ньому можна розрізнити набагато більше тонких подробиць структури цієї незвичайної зоряної системи.

За матеріалами https://www.eso.org