ESA запустить супутник із квантовим шифруванням

Європейська космічна агенція (ESA) разом із компанією SES запустить на орбіту супутник Eagle-1. На ньому буде випробовуватися технологія застосування квантових ключів під час передавання інформації. Вважається, що такі повідомлення неможливо таємно перехопити.

Квантове шифрування
Квантове шифрування застосують на супутнику

Квантове шифрування на супутнику

Європейська космічна агенція та компанія SES підписали угоду про створення супутника Eagle-1, основною метою якого стане демонстрація технології квантового шифрування у космосі. Відповідно до неї, SES має очолити консорціум із 20 організацій, які до 2024 року мають не тільки створити цей сателіт, але й запустити його у космос.

Місія супутника триватиме три роки. Впродовж цього часу він випробовуватиме технологію зв’язку за допомогою лазерного променя на великих відстанях. Особливістю її буде застосування при шифруванні інформації квантових ключів.

Побудує 300-кілограмовий супутник італійська компанія Sitael. Працюватиме він на сонячно-синхронній орбіті висотою 500 км. Кілька разів на день він зможе пролітати над європейськими наземними станціями та встановлюватиме з ними зв’язок, випробовуючи технологію.

Технологія квантового шифрування

Технологію квантового шифрування слід розрізняти від квантової заплутаності. Мова не про використання пар атомів, зміна стану однієї з яких одразу ж позначається на іншій. Тобто про зв’язок швидше за світло не йдеться.

Замість цього нова система пропонує повну неможливість зламати повідомлення. Точніше, кодування у ній відбувається через квантові стани, й будь-яке перехоплення повідомлення призводить до руйнування інформації.

На супутнику Eagle-1 випробовуватимуть квантове шифрування
Підписання угоди про створення Eagle-1. Джерело: Spacenews.com

За словами голови ESA Йозефа Ешбахера, Eagle-1 стане прототипом майбутньої загальноєвропейської системи супутникового інтернету. Саме квантове шифрування на супутниках у майбутньому буде основою захисту від хакерів.

Інші подібні проєкти

Варто зазначити, що Eagle-1 — не єдиний супутник із технологією квантових ключів, який готується до випробування. ESA працює з британською компанією Arqit над створенням іншого випробувального сателіта з тим самим призначенням. Однак він, судячи з усього, призначається не для загальноєвропейської мережі, а для Сполученого Королівства.

Крім того, 19 вересня компанія Thales Alenia Space підписала контракт із сингапурською SpeQtra на створення сателіта з технологією квантового шифрування SpeQtral-1. Його запуск планується на 2024-й, а випробування — на 2025 рік.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Планета у подвійній системі допоможе розгадати загадку червоних карликів
Нова теорія про гравітацію без маси: знайдена альтернатива темній матерії 
Вийшла безплатна ознайомча версія українського дизельпанку про галичан у космосі Sand
З першого разу: вежа Mechazilla успішно зловила прискорювач Super Heavy
Спіймай мене, якщо зможеш: пряма трансляція п’ятого польоту Starship
У розв’язанні задачі трьох тіл знайшли «острови стабільності»
Вчені відтворили звук магнітного перевороту Землі 41 000 років тому
Де позаземні цивілізації у Всесвіті: вчені висловили тривожне припущення
Виявлена ключова причина перетворення Марса на мертву пустелю
Японська ракета запустить арабського дослідника астероїдів