Європейське космічне агентство офіційно підписало контракт зі швейцарським стартапом ClearSpace SA на першу в історії місію з активного очищення шматка космічного сміття. Загальна сума угоди склала 86 млн євро. Варто відзначити, що ці гроші покриють лише частину вартості місії. ClearSpace розраховує залучити відсутні кошти, залучаючи приватних інвесторів.
Місія буде націлена на VESPA, адаптер корисного навантаження, встановлений на верхній частині ракети Vega. Він був використаний при запуску супутника Proba-V в 2013 році.
Очищувач ClearSpace-1 буде запущений в 2025 році. Після цього «супутниковий миючий засіб» захопить її чотирма маніпуляторами. Потім він вмикатиме бортовий двигун і виходитиме з орбіти разом з адаптером.
Звичайно, запуск окремого космічного апарату для видалення всього одного шматка космічного сміття навряд чи є ефективним методом очищення орбіти Землі. Однак такий точкий підхід можна виправдати в тих випадках, коли задіяні великі об’єкти, руйнування яких може створити велику кількість шматків сміття.
Прикладом може бути восьмитонний супутник Envisat, який припинив свою діяльність у 2012 році. У разі зіткнення утворюється велика хмара сміття, яка теоретично може навіть спровокувати самодостатній ланцюжок подальших руйнувань (синдром Кесслера) – частини супутника зіткнуться один з одним і іншими транспортними засобами, генеруючи нові уламки, що в кінцевому підсумку зробить цю орбіту непридатною для використання. Отже, якщо ClearSpace-1 виявиться ефективним, ESA може використовувати свою технологію для очищення Envisat.
За матеріалами: https://www.esa.int