ESA побудує в космосі найбільший детектор гравітаційних хвиль у 2035 році

Європейська космічна агенція (ESA) підтвердила свої наміри створити космічну антену лазерного інтерферометра (LISA), яка досліджуватиме одне з найзагадковіших явищ Всесвіту — гравітаційні хвилі. Організація ухвалила рішення 25 січня та підтвердила, що концепція місії та технології вже є достатньо розвиненими для реалізації проєкту LISA.

ESA
Зображення двох чорних дір, що генерують гравітаційні хвилі, та трикутника лазерного світла LISA. Ілюстрація: ESA

Гравітаційні хвилі, передбачені теорією Ейнштейна, були вперше виявлені 2016 року за допомогою лазерного інтерферометра гравітаційної хвилі (LIGO). Цей інструмент зареєстрував тонкі пульсації у просторі-часі, створені грандіозними подіями, такими як злиття чорних дір.

Протягом минулого року були оприлюднені дані п’ятьма незалежними групами, які вказують на можливі гравітаційні хвилі, що походять від надмасивних подвійних чорних дір. Це може бути ознакою гравітаційного хвильового фону — накопичення гравітаційних хвиль, які розтягують і стискають Всесвіт.

LISA
Ілюстрація, що демонструє, як можна виявити різні події гравітаційних хвиль. Графіка: ESA

Новий проєкт LISA має вивести дослідження гравітаційних хвиль на новий рівень — побудову гігантського інтерферометра в космосі. Це дозволить уникнути шуму, що виникає на Землі, та зібрати дані, недоступні нашій планеті. Проєкт включатиме три космічні апарати, розташовані у формі рівностороннього трикутника з довжиною сторін 1,5 млн км кожен.

Попередні дані вже вказують на існування гравітаційних хвиль, випромінюваних зіткненнями чорних дір у центрі галактик. LISA також вивчатиме інші явища, такі як злиття білих карликів і нейтронних зір.

Запуск LISA запланований на 2035 рік — через 20 років після того, як ESA оголосила про пріоритетність цього проєкту після запуску місії LISA Pathfinder. Роботи зі створення обсерваторії розпочнуться у січні 2025 року.

Раніше ми повідомляли про три найчутливіші телескопи, які запустять до 2034 року.

За матеріалами ESA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine