Джон Янг: не лише командир Apollo 16

З мису Канаверал 16 квітня 1972 року відбувся старт космічного корабля Apollo 16. Командиром його екіпажу став Джон Янг — відома людина з яскравою кар’єрою у NASA. Він керував першим шатлом, двічі прогулювався місячною поверхнею, а ще потайки проніс на борт корабля сендвіч.

Джон Янг (у центрі) з двома іншими членами екіпажу Apollo-16
Джон Янг (у центрі) з двома іншими членами екіпажу Apollo 16. Джерело: Вікіпедія

Шлях у космос

Джон Янг відомий як людина, яка довше за всіх працювала в NASA. Він прийшов аерокосмічну адміністрацію США 1962 року, коли головним досягненням американців був одномісний корабель Mercury, а залишив у 2004-му, коли на орбіті вже функціонувала Міжнародна космічна станція.

Джон Янг на початку 1960-х років
Джон Янг на початку 1960-х. Джерело: Вікіпедія

Джон Воттс Янг народився 24 березня 1930 року в Сан-Франциско. У дитинстві йому довелося кілька разів переїжджати. Після закінчення школи у Флориді хлопець скористався програмою підготовки офіцерів запасу США й опинився у Технологічному інституті Джорджії. Там він отримав диплом із відзнакою у галузі літакобудування, і у 1952 році став морським льотчиком, а згодом — пілотом-випробувачем.

У 1962-му Янг встановив одразу два світових рекорди зі швидкопідйомності військово-морського реактивного літака F-4B. Але майже одразу після цього пілота повідомили, що він став астронавтом. 

Проєкт Geminy

На момент приходу Джона Янга в NASA астронавти з першого загону вже здійснили чотири пілотованих польоти на кораблях Mercury. Одночасно готувався до старту корабель нового покоління — двомісний Geminy.

Поки Янг проходив підготовку як астронавт, перші два кораблі цього типу здійснили безпілотні тестові польоти. Керівництво NASA обрало його другим членом екіпажу для першої пілотованої місії. Так Джон став першим представником другого американського космічного загону, якому вдалося побувати в космосі.

Geminy 3 стартував 23 березня 1965 року. Місія від самого початку планувалася як перша сходинка на шляху до Місяця. Янг і його командир Вірджил Гріссом стали першими астронавтами, які здійснили орбітальний маневр за допомогою двигунів корабля. Пілоти підняли апогей його орбіти, зробивши її більш витягнутою. Політ був повністю успішним.

Gemini на орбіті
Gemini на орбіті. Джерело: ВВС

Під час цього польоту відбувся курйозний випадок. Янг проніс на борт корабля сендвіч із солониною, що суперечило всім інструкціям. Астронавти спробували його з’їсти, але злякалися, що крихти в невагомості полетять кудись не туди, й похапцем прибрали бутерброд. Найсмішніше, що одним із завдань команди було перевірити спеціальну їжу, яку можна було б використовувати в невагомості.

Другий політ у межах програми Geminy Янг здійснив уже як командир. 18 липня 1966 року Geminy 10 стартував разом із ним і Майклом Коллінзом на борту. Головною метою цього польоту було зближення та стикування корабля з безпілотною мішенню Agena-X. Ця операція виконувалась американськими астронавтами вперше. Вона була важливою для майбутнього перестикування модулів під час польоту до Місяця, що потім виконувалось у кожній місячній експедиції, крім Apollo 8 і аварійної Apollo 13.

Apollo 10

По завершенні проєкту Geminy Янг перейшов у місячну програму Apollo. Під час першого пілотованого старту цього корабля він був у складі дублюючого екіпажу, а пілотом Apollo 10 став у листопаді 1968 року. 

Ця місія була другою, в якій пілотований космічний апарат виходив на навколомісячну орбіту. По суті, Apollo 10 був генеральною репетицією посадки на Місяць. Під час польоту два астронавти мали перейти у місячний модуль, відстикуватися, знизитися на ньому до висоти 14 км над поверхнею супутника Землі та повернутися. Третій член екіпажу мав чекати їх в орбітальному модулі.

22 травня 1969 року Томас Стаффорд і Юджин Сернан відстикувалися від орбітального модуля та почали свою подорож до поверхні Місяця. А Джон став першою людиною, яка здійснила одиночний політ навколо нашого природного супутника. За кілька годин місячний модуль повернувся.

Стикування місячного та командного модулів Apollo-10
Стикування місячного та командного модулів Apollo 10. Джерело: BBC

У політ астронавти взяли кольорову телекамеру та вперше вели трансляцію на Землю з космосу. За це їх нагородили телевізійною премією «Еммі».

Повернення на Місяць

Джон Янг став другою людиною, яка двічі літала до Місяця. Першою був командир Apollo 13 Джеймс Ловелл. Але йому досягти поверхні нашого супутника так і не вдалося. Тож першим і єдиним, хто під час двох польотів виконав принаймні одну посадку, досі лишається саме Янг.

Для Янга місія Apollo 16 стала четвертим космічним польотом. Вона стартувала 16 квітня 1972 року. Крім Джона, в експедиції брали участь Чарльз Дюк і Томас Маттінглі.

Цікаво, що саме ці три астронавти були учасниками запасного екіпажу Apollo 13. При цьому Томаса Маттінглі туди перевели з основного складу. Так сталося, що він контактував із Дюком, який випадково захворів на краснуху. А знання Маттінглі виявилися дуже доречними, коли на кораблі, що вже досяг місячної орбіти, сталася аварія.

Політ Apollo 16 теж не обійшовся без пригод. Спочатку на ракеті Saturn V виявили несправність, через що старт був перенесений з березня на квітень. Потім астронавти нажахалися, коли з ракети вже на орбіті почала облітати теплозахисна фарба. Нарешті, перед самою посадкою на Місяць виникли проблеми зі зв’язком, унаслідок чого передати навігаційні дані в комп’ютер корабля виявилося неможливим. Екіпажу довелося вводити довгий ряд цифр вручну, слухаючи оператора на Землі.

На Місяці

Посадковий модуль місії Apollo 16 сів не у місячному морі, а на території «суходолу», в районі кратера Декарт. У цьому була її унікальність. Саме Apollo 16 ми завдячуємо більшістю знань про материковий тип поверхні Місяця. Вчені досі вивчають зразки ґрунту, зібрані Янгом та Дюком.

Янг і Дьюк під час тренування у водінні місячного баггі
Янг і Дюк під час тренування у водінні місячного багі. Джерело: NASA

Щоб зібрати зразки, астронавтам довелося чимало поїздити на місячному багі, водієм якого був Джон Янг. Він установив свій черговий рекорд. Швидкість у 18 км/год і досі лишається найбільшою для колісних транспортних засобів на поверхні Місяця.

Астронавти провели на супутнику Землі три дні, що теж стало рекордом. У перший день вони з’їздили до кратерів Палм і Флег. Під час цієї подорожі був знайдений камінь «Великий Мюлі». Це найважчий зразок з усіх, які людина видобула на іншому небесному тілі. Його маса складає 11,8 кг. Наступного дня астронавти відвідали гору Стоун та численні кратери поблизу неї. Вони піднялися на баггі по її схилу на висоту 130 м відносно місячного модуля. Це найвища точка, куди піднімалась людина на Місяці. Третю поїздку Янг і Дюк здійснили до гори Смокі та кратера Північний Промінь.

Під час перебування місії Apollo 16 на Місяці з Янгом трапився курйозний випадок. У якийсь момент він забув, що триває прямий зв’язок із Землею, та поскаржився Чарльзу Дюку, що його мучать гази через помаранчевий сік (астронавти вживали його для підвищення рівня калію). «Так багато цитрусових я не з’їв за 20 років! Я ось що скажу: у наступні 12 днів я не з’їм жодного!» — підсумував він. 

Програма Space Shuttle

Після завершення місячних місій Джон Янг у 1973 році став командиром астронавтів, яких готували до польотів на кораблях нового типу — космопланах багаторазового використання. Розробники тільки починали їх проєктувати. Янг був авіаінженером із досвідом космічних польотів і взяв у цьому процесі активну участь. Він вніс багато змін у двигуни орієнтації, системи зоряної навігації та радіатори апарата.

У 1974 році Янга призначили головою офісу астронавтів, а в 1981-му він став командиром першого польоту місії Space Shuttle, здійсненого на кораблі багаторазового використання Columbia. Його старт відбувся 12 квітня 1981-го — рівно через 20 років після першого польоту людини в космос. Також це була перша пілотована місія NASA з 1975 року. Свій шостий політ Янг здійснив у 1983-му як командир шатла Columbia.

Екіпаж першого шатлу: Джон Янг та Роберт Кріппен
Екіпаж першого шатла: Джон Янг та Роберт Кріппен. Джерело: Вікіпедія

Завершення кар’єри

Джон Янг працював головою Офісу астронавтів найдовше за всіх — 13 років. Після цього він став помічником директора Космічного центру імені Джонсона, а в 1996-му очолив його. Його головою Янг був вісім років. На цій посаді він забезпечував успішне здійснення польотів на станцію «Мир» та готував до запуску МКС. На пенсію Джон Янг пішов у 2004 році, коли йому виповнилося 74. За десятиліття роботи він мав безліч досягнень. Був астронавтом NASA довше за всіх. Першим узяв участь у шести космічних місіях.  Двічі літав до Місяця, зокрема проїхався його поверхнею на багі. Налітав у космосі 15 тис. годин. Мав досвід польотів у трьох різних програмах: Geminy, Apollo та Space Shutle. Пілотував космічні апарати чотирьох різних типів.

Помер найвидатніший американський астронавт 5 січня 2018 року у віці 87 років. На його честь назвали шосе, школу та планетарій в Орландо, а також астероїд 5362 Johnyoung.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» із прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються