Джет Стрільця А* може бути спрямований у бік Землі

У ядрах більшості відомих нам галактик розташовані надмасивні чорні дірки. Чумацький Шлях не є винятком. У його центрі розташований об’єкт, маса якого в 4,3 млн разів перевищує масу Сонця. Вперше його виявили завдяки потужному радіовипромінюванню і привласнили позначення «Стрілець А*». Вчені практично не сумніваються, що він також є надмасивною чорною діркою.

Надмасивна чорна діра у виставі художника. Джерело: NASA

На жаль, ми не можемо побачити цей загадковий об’єкт в оптичному діапазоні. Центр Чумацького Шляху закритий від нас хмарами пилу, що блокують все видиме світло. Але в розпорядженні астрономів є й інші діапазони електромагнітного спектра, зокрема, вже згаданий радіодіапазон. Вважається, що це випромінювання походить від акреційного диска, що оточує Стрілець А *. Частина його речовини поглинається чорною діркою, а частина викидається назовні у вигляді двох вузьких струменів, які називаються джетами.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Міжнародна команда астрономів провела комплексне вивчення джерела Стрілець А* на частоті 86 ГГц із використанням глобальної мережі з 13 радіотелескопів. Завдяки включенню до неї масиву антен ALMA (Atacama Large Millimeter Array) дослідники змогли досягти значного збільшення роздільної здатності.

Спостереження показали, що основна частина радіовипромінювання від Стрільця А * виходить з вузької області з симетричною морфологією розміром одну трьохсотмільйонну частку градуса. Це вказує на те, що воно виробляється в диску, що оточує надмасивну чорну дірку, а не в її джетах. Однак таке явище зробило б Стрілець А* унікальним об’єктом серед відомих нам чорних дірок. Тому астрономи вважають, що, швидше за все, один із джетів об’єкта має бути спрямований у бік Землі.

Верхній лівий кадр: змодельоване зображення Стрілець А* на частоті 86 ГГц. Верхній правий кадр: змодельоване зображення Стрілець А* на частоті 86 ГГц із ефектами розсіювання. Нижній лівий кадр: «відфільтроване» зображення Стрілець А* з прибраним ефектом розсіювання. Джерело: S. Issaoun, M. Moscibrodzka, Radboud University / M. D. Johnson, CfA

Також астрономи зуміли виміряти ефект розсіювання світла, що розмиває та спотворює зображення Стрільця А*. Дослідники дійшли висновку, що він не повинен завадити реалізації проєкту Event Horizons, у рамках якого мають бути отримані знімки околиць чорної діри на частоті 230 ГГц.

За матеріалами: https://www.ru.nl

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів