Дивовижне плато Аристарха

На представленому зображенні американським апаратом LRO зображено плато Аристарха — одну з найцікавіших у геологічному відношенні ділянок Місяця. Воно являє собою піднесену ділянку заввишки 2 км і діаметром близько 120 км, яка рясна структурами вулканічного походження, зокрема борознами. Альбедо (відбивна здатність) ділянки досить низька.

Знімок LRO також демонструє дві характерні ударні структури, що знаходяться на околиці плато. Трохи нижче за центр фото розташований 35-кілометровий кратер Геродот — дуже давня ударна формація, дно якої колись було затоплено базальтовою лавою.

Плато Арістарха. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

40-кілометровий кратер Аристарх (лівіше та вище центру) є його повною протилежністю. Це найяскравіша деталь місячної поверхні: його альбедо перевищує альбедо більшості ділянок Місяця майже вдвічі, що дозволяє помітити його навіть неозброєним оком.

За оцінками астрономів, Аристарх досить молодий і утворився близько 450 млн років тому. Більшість його структур збереглася у відносно недоторканому стані, він оточений добре помітною променевою системою. Найяскравішою частиною кратера є його крутий центральний пік заввишки 860 м.

Плато Аристарха очима екіпажу Apollo 15. Джерело: NASA

Також слід зазначити, що околиці Аристарха відомі максимальним числом зареєстрованих короткочасних місячних явищ, що являються у вигляді світіння та спалахів у півтіні та тіні, появи яскравих плям, зміни кольору, помутніння тощо.

Коли в 1971 р. корабель експедиції Apollo 15 пролетів над Аристархом, прилади зафіксували сплеск альфа-частинок. Їхнім джерелом, швидше за все, був радон-222 — радіоактивний газ із періодом напіврозпаду 3,8 доби. Подальші дослідження кратера апаратом Lunar Prospector підтвердили виділення радону з його глибин.

Старт SpaceX Crew-9 вчергове перенесли на пізнішу дату
Чи може міжзоряний квантовий зв’язок залучити Землю або розв’язати парадокс Фермі?
10 мільярдів градусів: новий японський телескоп розкрив таємниці загиблої зорі
Туристична капсула Neptune піднялась на висоту 30 км під час випробування
Астрономи знайшли галактику, яка втратила свій «хвіст»
Другий пояс Койпера? Сонячна система може бути набагато більшою, ніж ми думали
Потенційно небезпечний астероїд у формі арахісу пролетів поруч із Землею
Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета