Дві популяції темних комет: звідки на Землі з’явилася вода

Вчені вивчають так звані темні комети — таємничі об’єкти, які нагадують астероїди, але на яких відбувається виділення великої кількості газів. Відомо, що вони бувають двох видів і як мінімум один із них може бути причетний до появи води на Землі.

Темні комети
Темні комети. Джерело: phys.org

Комети, астероїди та вода

На Землі багато води. У наших морях та океанах її відчутно більше, ніж мала б отримати планета зі свого оточення під час формування. Зрозуміло, що її надлишок мав потрапити на неї звідкись ззовні, проте вчені досі не дійшли остаточного висновку, звідки ж саме. Нове дослідження, можливо, знайшло її джерело — темні комети.

Більшість об’єктів у Сонячній системі складають зовсім не планети та їхні супутники, а значно менші тіла — комети та астероїди. Вони часто мають орбіти, що лежать як у внутрішніх, так і у зовнішніх частинах Сонячної системи, та складаються з гравію, криги та органічних речовин у різних комбінаціях і вважаються їхніми переносниками.

При цьому різниця між кометами та астероїдами зазвичай проводиться не за відмінностями у хімічному складі, а за тим, як вони себе проявляють. Простіше кажучи, у комет є хвости, а в астероїдів немає.

Темні комети

І ось тут починається історія темних комет. Як виявилося, чимало з астероїдів проявляють кометну активність. Зазвичай самих цих викидів астрономи не бачать, але можуть засвідчити їхню наявність через прискорення, яке вони надають тілу.

Переважно орбіта астероїда визначається впливом на нього великих тіл, який відносно легко розрахувати. Якщо ж його вектор відхиляється від розрахунків, значить, із поверхні щось випаровується, переходячи з твердого стану безпосередньо у газоподібний. І це надає йому додаткового імпульсу.

Вперше на негравітаційне прискорення об’єктів, що нагадують астероїди, звернули увагу у 2017 році, коли до нас прилетів перший міжзоряний астероїд Оумуамуа. Своєю появою і незвичною формою він і так наробив чимало галасу. А коли вчені помітили, що траєкторія тіла відрізняється від тієї, яку йому мала б надати гравітація Сонця, усі одразу ж заговорили про інопланетний корабель.

Дві популяції темних комет

Звичайно ж, жодним інопланетним кораблем Оумуамуа не був. Проте його випадок зацікавив науковців, і вони почали шукати інші об’єкти, що схожі на астероїди, але при цьому зазнають негравітаційного прискорення. Їх і називають темними кометами.

Таких об’єктів станом на сьогодні виявлено 14. Вони утворюють дві достатньо несхожі одна на одну популяції. Першу складають великі тіла діаметром 1,5–2 км, які обертаються по далеких від Сонця орбітах. Другу — відносно невеликі тіла діаметром близько 300 м, орбіти яких розташовані недалеко від Землі.

Саме темні комети вважають можливим джерелом води на Землі. Щоправда, точно цього ніхто не знає. Вчені сподіваються, що введення в експлуатацію телескопа ім. Вери Рубін допоможе дізнатися про них більше. Крім того, продовжена місія апарата «Хаябуса-2» може дістатися одного із цих об’єктів у 2031 році й показати, на що схожа їхня поверхня.

Джерело phys.org

Новини інших медіа
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме
На мисі Канаверал продовжують готуватися до запуску місій Artemis