Дуже Великий телескоп отримав апгрейд

Дуже Великий телескоп ESO (VLT) поповнився новим науковим інструментом ERIS (Enhanced Resolution Imager and Spectrograph). Камера успішно виконала перші тестові спостереження, зазнімкувавши центральну область галактики NGC 1097.

Технічне влаштування ERIS

ERIS є універсальним інфрачервоним приймачем. До його складу входить камера близького інфрачервоного діапазону NIX. У ній передбачено використання коронографії — техніки блокування зоряного світла, що дозволяє спостерігати екзопланети, які обертаються навколо зорі.

Влаштування спектрографа ERIS. Джерело: ESO

ERIS також має 3D-спектрограф SPIFFIER. Він дозволить вивчати динаміку далеких галактик або вимірювати швидкості зір, що обертаються навколо надмасивної чорної діри в центрі Чумацького Шляху.

За словами фахівців, технічні можливості ERIS дозволять йому отримувати найчіткіші зображення, які на сьогодні можливі з поодиноким 8,2-метровим телескопом. Це досягнуто за допомогою використання технології адаптивної оптики. ERIS оснащений датчиками для аналізу атмосферної турбулентності в реальному часі щодо випромінювання астрономічного джерела світла або лазерної штучної зорі. Ця інформація посилається на вторинне деформоване дзеркало VLT, яке коригує спотворення та створює чіткіші зображення.

Центр галактики у сузір’ї Печі

Перші пробні спостереження з ERIS були виконані у лютому. У серпні та листопаді інструмент пройшов нові тести, метою яких було уточнення меж його можливостей. Зокрема, він спостерігав центральний регіон галактики NGC 1097, що знаходиться на відстані 45 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Печі.

Центр галактики NGC 1097. Джерело: ESO/ERIS team

Знімок ERIS демонструє газопилові кільця, що знаходиться в самому центрі галактики. У ньому яскравими плямами виділяються області зореутворення. У самому центрі сяє активно випромінююче «серце» галактики, в якому прихована надмасивна чорна діра, що активно поглинає речовину. Щоб отримати уявлення про роздільну здатність ERIS, треба сказати, що отримане зображення займає на небі область менше ніж 0,03% місячного диска.

ERIS активно працюватиме щонайменше десять років. Очікується, що він зробить значний внесок у безліч областей астрономії — від досліджень далеких галактик та чорних дір до вивчення екзопланет та карликових планет Сонячної системи.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine