Дорога до Чумацького Шляху

На цьому знімку можна побачити звивисту дорогу, яка начебто спрямувалася до світної стрічки Чумацького Шляху, що спускається з неба. Єдиними штучними джерелами світла на світлині є встановлені по краях шосе маленькі жовті лампочки. Річ у тім, що на території обсерваторії Ла-Сілья в чилійській пустелі Атакама ночами заборонено використовувати автомобільні фари: навіть настільки слабке засвічення може помітно зіпсувати якість спостережень.

Чумацький Шлях над обсерваторією Ла-Сілья. Джерело: ESO/P. Horálek

На передньому плані виділяється 1,54-метровий данський телескоп. За допомогою цього інструменту і його приймачів астрономам вдалося зареєструвати кілька незвичайних космічних явищ. Наприклад, у 2005 році на ньому вперше спостерігали оптичні післясвітіння короткочасних гамма-сплесків. Згодом дослідникам вдалося показати, що вони, найімовірніше, зумовлені катастрофічними зіткненнями двох нейтронних зір. А 2006 року телескоп працював у складі глобальної мережі, яка допомогла знайти одну з найбільш «легких» відомих на той момент екзопланет — за масою вона всього лише вп’ятеро перевершує Землю.

У небі над обсерваторією теж можна побачити багато цікавих об’єктів. Зліва, майже затулений вежею телескопа, помітний слабкий зеленуватий вогник комети 252P/LINEAR. Вгорі, прямо над головою, загнувся в бік зоряних хмар Чумацького Шляху хвіст Скорпіона, поблизу нього видно планети Марс і Сатурн. Ще вище, над сліпучою стрічкою нашої Галактики, сяють дві яскраві зорі — потрійні системи α і β Центавра. А в самому верху праворуч можна побачити знамените сузір’я Південного Хреста.

За матеріалами https://www.eso.org

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір