Вже багато років астрономи шукають дев’яту планету Сонячної системи. Досі вони знаходили переважно спростування її присутності, але прихильники теорії продовжують наполягати, що вона є. Обсерваторія імені Вери Рубін, яка розпочне роботу 2025 року, має поставити крапку в цих суперечках.
Дев’ята планета
Скільки у Сонячній системі великих планет? Зараз вважається, що вісім. Проте вчені припускають, що далеко за орбітою Нептуна може ховатися ще одне досить велике тіло. І достатньо скоро введення в експлуатацію телескопа в обсерваторії Вери Рубін має розв’язати це питання.
Ідея, що у Сонячній системі має бути дев’ята планета, тягнеться ще від відкриття Нептуна у 1856 році. Тоді за 70 років науковці відкрили два світи, хоча до того протягом 3000 років астрономи були впевнені, що за Сатурном Сонячна система закінчується.
Тоді ж розрахунки показали, що Урана та Нептуна недостатньо для того, аби пояснити рух планет Сонячної системи. У 1930 році знайшли Плутон і вирішили, що він і є дев’ятою планетою. Проте цей крижаний карлик виявився занадто маленьким для того, аби здійснювати той гравітаційний вплив, який ніби як відчувається у русі планет.
Вчені почали говорити про десяту планету й у 2004 році відкрили Седну — дивовижний світ, що обертається навколо Сонця по дуже схожій на кометну орбіту, але ніколи не наближається до нашого світила достатньо близько.
Але і Седна, і велика кількість світів виявилися занадто малими для того, аби зватися повноцінними планетами. Разом вони утворюють пояс Койпера, і невдовзі вчені позбавили звання планети Плутон, визнавши, що він також є його складовою і належить до абсолютно нового класу карликових планет.
Ситуація з дев’ятою планетою стала ще невизначенішою, адже багато хто вважав, що вона тепер і не потрібна, адже гравітаційного впливу пояса Койпера цілком достатньо. Тим більше, що наземні й космічні телескопи весь час удосконалювалися, але так нічого великого за орбітою Нептуна і не розгледіли.
Браун та Батигін
У 2014 році у поясі Койпера знайшли об’єкт 2012 VP113, який мав таку саму видовжену орбіту, як і Седна, а згодом встановили, що він там такий не один. Це наштовхнуло двох американських фізиків — Майкла Брауна та Костянтина Батигіна — у 2016 році припустити, що орбіти цих тіл є не випадковістю, а результатом гравітаційного впливу тієї самої дев’ятої планети.
Вчені підрахували, що ймовірність того, що орбіти набули такого вигляду випадково, становить лише 2%. А отже, планета має бути. Вона має переважати Землю за масою від 5 до 10 разів, а за розміром — принаймні вдвічі. Тобто йшлося про велику суперземлю чи маленький гігант.
Якби дев’ята від Сонця планета дійсно існувала, то за розміром вона була б п’ятою. Браун та Батигін навіть підрахували її можливу орбіту, яка мала б бути такою ж витягнутою, як у Седни. Щоправда, далеко не всі науковці поділяють їхню впевненість.
Дехто вважає, що планета там справді є. Інші — що там щось є, але чи це саме таке тіло, як описують Браун із Батигіним, не впевнені. Багато хто відповідає на питання щодо неї «не знаю». Решта ж астрономів заявляє, що та вибірка з 13 об’єктів, на яку спираються автори припущення, взагалі є штучною.
Остання крапка
За вісім років, що минули з моменту оприлюднення припущення Брауна та Батигіна, Дев’яту планету так і не знайшли. Щоправда, для авторів теорії та їхніх прибічників це не є аргументом. Запропоновані параметри світу передбачають, що на Землі є не так вже і багато телескопів, достатньо потужних для того, аби як слід роздивитися всі можливі точки її орбіти.
Браун та Батигін навіть самі провели один такий пошук з допомогою телескопа Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) на Гаваях, і він засвідчив, що на 78% вказаної ними орбіти дев’ятої планети немає. Решта 22% розташовані так далеко від Сонця, що чутливості цього інструмента для надійного виявлення там навіть настільки великого тіла недостатньо.
Здавалось би, тривати ця суперечка може вічно. Але вже найближчими роками їй має бути покладений край. Наприкінці 2025 року в експлуатацію мають ввести телескоп обсерваторії імені Вери Рубін, який буде оснащений найбільшою у світі цифровою фотокамерою. Навіть Браун з Батигіним із нетерпінням очікують його вердикту щодо дев’ятої планети.
Самі вони, звичайно, сподіваються, що цей інструмент вже протягом кількох перших років своєї роботи знайде дев’яту планету. Однак, цілком можливо, цього не станеться. І тоді, з урахуванням його чутливості, це означатиме, що припущення було неправильним.
Проте прибічники теорії Брауна та Батигіна не засмучуються. Вони вважають, що навіть у цьому випадку телескоп зможе знайти нові транснептунові об’єкти з дивними орбітами. А ті, своєю чергою, підкажуть нове місце, де може ховатися невидимий світ.
За матеріалами www.livescience.com