Цієї ночі можлива поява полярних сяйв

На Землю насувається новий викид корональної маси від сонячного спалаху, що стався 9 жовтня. Він проявить себе як геомагнітна буря категорії G4. Вночі 10 та 11 жовтня можливе спостереження полярних сяйв.

Поляне сяйво
Поляне сяйво. Джерело: solarham.com

Спалахи на Сонці та магнітні бурі

9 жовтня близько 4:55 за київським часом на Сонці стався спалах категорії X1.8, він не був таким потужним, як ті, що спостерігалися минулого тижня. Однак він все ж належить до найсильнішої категорії. Група плям AR3848, у районі якої він стався, була повернута в бік Землі, тому для нашої планети це може мати відчутні наслідки.

Вже відомо, що під час спалаху відбувся викид корональної маси, і він летить в наш бік. У другій половині дня він почне взаємодіяти із магнітним полем Землі. За прогнозами індекс активності магнітного поля Землі сягне 8, а це відповідає геомагнітній бурі категорії G4.

При цьому він може тривати до 12 годин, тобто наслідки будуть відчуватися не тільки ввечері 10, але й в ніч з 11 на 12 жовтня. А ось якими вони будуть, поки що сказати важко. Поки фахівці традиційно передбачають проблеми зі зв’язком та електромережами. Також пасажири літаків, які здійснюють польоти через полярні області можуть отримати підвищені дози радіації.

Полярні сяйва

Найцікавіше з питань, щодо майбутньої магнітної бурі стосується можливості спостереження полярних сяйв цієї та наступної ночі. Їх вірогідність є надзвичайно високою, але 100% гарантію, що їх буде видно в певній місцевості ніхто дати не може.

Річ у тім, що поява та інтенсивність полярних сяйв визначається характером взаємодії частинок, що становлять викид корональної маси, які взаємодіють із магнітним полем нашої планети. Що сильнішою буде взаємодія, то більша ймовірність побачити вночі яскраве шоу.

Але й це ще не все. Магнітне поле неоднорідне над різними регіонами Землі. Десь полярні сяйва досить легко досягають низьких широт, десь — ні. Крім того, час від часу воно змінює свої характеристики і яскраві смуги в небі бачать там, де їх зазвичай не буває. Чи станеться таке цього разу, сказати важко.

За матеріалами www.spaceweather.com