Чим буде цікава Оленяча повня?

21 липня люди в усьому світі спостерігатимуть чергову повню. Вона має назву Оленячої або ж Грозової. Ці назви дійсно мають певне природне підґрунтя, однак із жодними аномальними явищами не пов’язані. Проте поспостерігати за Місяцем в цей день буде варто, де б ви не були.

Оленяча повня
Оленяча повня

Оленяча повня

21 липня за наявності чистого від хмар неба можна буде спостерігати чергову повню. Вона має назву Оленячої чи Грозової. Як і інші подібні назви, вона походить з Північної Америки. У 1930-ті роки її вперше використало сільськогосподарське видання Old Farmer’s Almanac, і відтоді вона поступово завойовує популярність.

Саме видання каже, що назва ця має народне походження і її джерелом можуть бути як європейські поселенці, так і місцеві народи. Проте жодних підтверджень того, що все було саме так чи взагалі досліджень цієї теми немає.

При цьому назви цілком слушно відображають реальну ситуацію у природі в цей період. Тільки треба пам’ятати, що якщо вони й мають народне походження, то стосуватися воно має не тільки самого дня повні, а й значно більшого періоду часу, пов’язаного з нею.

Обкладинка Old Farmer's Almanac
Обкладинка Old Farmer’s Almanac. Джерело: www.amazon.com

І так, саме в цей період у самців оленів роги на голові досягають найбільшого розміру. З часом вони починають відмирати й згодом відпадають, щоб наступного року все повторилося з початку.

Та й грози у липні у Північній півкулі досить часте явище. Отже, і ця назва цілком слушна з точки зори стану наземної природи. Хоча сам Місяць тут зовсім ні до чого. Крім цих назв, у різних автохтонних народів Північної Америки щодо липневої повні також використовуються варіанти «Лососева» та «Малинова».

В інших народів вона теж має власні назви. Китайці її називають «Повнею голодних духів», віккани — Медовою, а у мешканців Південної півкулі, де саме середина зими, вона «Вовча» чи «Крижана».

Коли варто спостерігати Оленячу повню

Липнева повня 2024 року буде останньою в низці тих, що не є ані мікромісяцями, ані супермісяцями. Вже наступного разу наш супутник під час неї перебуватиме поблизу від свого перигею і здаватиметься дуже великим.

Схід Місяця над Києвом 20 липня
Схід Місяця над Києвом 20 липня. Джерело: stellarium-web.org

Поки ж нам варто задовольнятися тим, що є. Максимальна фаза у 98% освітленості диска під час Оленячої повні настане о 10:17 за Грнвічем. У Києві в цей час буде 13:17. Замість Місяця на небі буде Сонце. Тож якщо хочете помилуватися повним диском, варто спостерігати його в ніч з 20 на 21. Наш супутник в цей час перебуватиме в сузір’ї Стрільця. Він з’явиться на південному сході близько 21.30, а вже о 4:30 ранку сховається за горизонтом.

Якщо ж ви перебуваєте значно західніше, ніж Україна, то вам у плані спостереження за Місяцем пощастило значно більше. Щоправда, максимальна фаза все одно відбудеться вдень, а Місяць перебуватиме на небі з 21:15 до 3:03 все у тому ж сузір’ї Стрільця. Але перед його заходом диск Місяця буде значно повнішим, ніж в Україні.

Повна фаза над Лос-Анжелесом
Повна фаза над Лос-Анджелесом. Джерело: stellarium-web.org

Значно кращими будуть умови спостереження з території США. У Нью-Йорку максимальна фаза спостерігатиметься о 6:17 ранку. Щоправда, Місяць сховається за горизонтом ще о 4:15. Але все одно перед його зникненням диск Місяця буде видно практично повністю.

Нарешті, найкращі умови для спостереження будуть у Лос-Анджелесі. Максимальна фаза Оленячої повні припадає на 3:17 за місцевим часом. Місяць в цей момент перебуватиме над південним горизонтом все в тому ж сузір’ї Стрільця. Ним можна буде помилуватися сповна.