Чи є на Венері активні вулкани?

Планетологи розмірковують над тим, як можна дізнатися, чи є на Венері активні вулкани. Прямих доказів їх існування ми не бачимо, але на це натякає склад атмосфери планети, і є кілька перспективних способів точно оцінити їхню кількість.

Вулкани на Венері
Вулкани на Венері. Джерело: www.smithsonianmag.com

Атмосфера Венери

Наша сусідка Венера має щільний хмарний покрив. Завдяки ньому розгледіти всю її поверхню у видимому чи інфрачервоному світлі не вдається. Серед іншого, через це ми досі не маємо чіткої відповіді на питання, чи є на сусідній планеті активні вулкани.

Те, що атмосфера Венери, яка переважно складається з вуглекислого газу, багато в чому сформована вулканами, відомо давно. Та й самих їх на поверхні планети нараховується чимало — близько 85 тисяч. Проте досі невідомо, чи є серед них хоча б один, що досі вивергається.

Саме над цим питанням і розмірковують автори нового дослідження, опублікованого у Space Science Reviews. Вони зазначають, що ознаки існування вулканізму варто шукати в атмосфері планети.

Які сліди можуть лишати вулкани в атмосфері Венери

На думку авторів статті, існує два підходи до визначення слідів вулканічної активності в атмосфері Венери. Перший із них полягає у вимірюванні коливань вмісту в ній діоксиду сірки. Цей компонент присутній у газовій оболонці сусідньої планети завжди. Проте під дією «свіжих» вивержень його концетрація може збільшуватися. Щоправда, вчені підозрюють, що до такого ж результату можуть призводити деякі типи взаємодії з поверхнею.

Другий підхід полягає в тому, щоб шукати у венеріанській атмосфері короткочасні флуктуації — появу речовин, яких там зазвичай немає, але джерелом яких можуть бути активні вулкани. До таких належать, наприклад, водяна пара та попіл. Досі це не вдавалося зробити, але невдовзі нові зонди мають надати вченим таку можливість.

Один із них, що отримав назву DAVINCI, призначений саме для атмосферних вимірювань на місці. Він матиме кілька спектрометрів, інерційних вимірювальних блоків і високотехнологічних камер для збору даних у нижніх шарах атмосфери планети. Спектрометри повинні мати можливість безпосередньо та чітко виявляти сліди вулканічних газів. Іонні концентрації, співвідношення дейтерій/водень також можуть вказувати на поточне вулканічне виверження.

Але як бути з газами у більш високих шарах атмосфери? На цьому буде спеціалізуватися ще одна місія EnVision. Вона використовуватиме різні типи спектроскопії ближнього інфрачервоного та ультрафіолетового діапазону. Це допоможе розгадати деякі таємниці верхніх хмар Венери — наприклад, де знаходиться невідомий резервуар діоксиду сірки.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine