Чи варто виводити датацентри в космос

Вчені та інженери продовжують сперечатися щодо перспектив виведення датацентрів у космос. Ця ідея має низку переваг у порівнянні з відповідними об’єктами на Землі. Але на шляху до її реалізації є чимало технічних перешкод.

Космічні датацентри можуть бути значно ефективнішими за наземні
Космічні датацентри можуть бути значно ефективнішими за наземні. Джерело: phys.org

Навіщо в космосі датацентри

Датацентри — це велетенські комп’ютерні сховища, де зберігається неймовірна кількість даних, які використовують найрізноманітніші сайти, сервіси та компанії. Вони є ядром сучасного електронного світу і навіть повноцінний штучний інтелект багато хто планує вирощувати, «згодувавши» йому всю інформацію з них.

Ідея вивести датацентри на орбіту Землі чи кудись ще далі існує вже багато років. В її основі лежить уявлення про те, що ці об’єкти насправді не потребують нічого, що є на нашій планеті, й тільки займають на ній купу місця.

Якщо запускати датацентри у вигляді невеликих модулів, які потім стикуються на орбіті, то потенційно їхній об’єм можна нарощувати нескінченно, оскільки в космосі вистачить місця для всіх.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Крім того, через те, що в космосі немає атмосфери, ґрунту та гідросфери, тамтешні датацентри можуть використовувати чимало технологій енергопостачання та охолодження, які неможливо застосувати на поверхні. Крім того, інженери сподіваються, що саме у космосі можна забезпечити високоякісний зв’язок із сервером з будь-якого континенту за допомогою супутників.

Проблеми з реалізацією

Проте насправді з ідеєю вивести датацентри в космос не все так просто. Найочевидніша перепона — ціна виводу на орбіту одного кілограма їхньої маси буде така сама, як і для будь-якого іншого супутника. Тобто саме виведення на орбіту — не така вже й проста задача.

Ще більше проблем виникає із забезпеченням енергії та охолодженням. Зазвичай для живлення космічних датацентрів планують використовувати сонячні панелі. Чого-чого, а сонячного світла в космосі вистачає. Проте вони повинні мати гігантський розмір, і всю цю масу також треба якось виводити на орбіту.

З охолодженням взагалі біда. Найефективнішим способом це робити в космосі є випаровування води. Однак запуск у космос одного її літра настільки дорогий, що це може зробити весь проєкт нерентабельним. Нещодавно з’явилася стаття дослідників з Південної Африки. Вони пропонують розв’язати цю проблему, доправивши на орбіту Землі якийсь астероїд, багатий на кригу.

Системи космічного зв’язку також поки що є скоріше проблемою, ніж перевагою. Адже їхня пропускна здатність не може зрівнятися з наземною дротовою інфраструктурою. Та хай там як, а компанії продовжують будувати плани створення орбітальних датацентрів.

Наприклад, компанія Lumen Orbit залучила 2,4 млрд доларів на розробку нового проєкту. Схожі речі розробляють також Kepler Space та Skyloom у співпраці з Axiom Space.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів