Чи варто шукати в космосі планету Арракіс?

Вчені проаналізували клімат планети Арракіс з фантастичного роману Френка Герберта «Дюна». Вони вирішили перевірити, як би змінився її клімат, якби її вкрив океан. Це дослідження важливе для розуміння того, чи варто шукати подібні світи в реальності.

Планета Арракіс у фільмі «Дюна». Джерело: BFA / Warner Bros

Клімат планети Арракіс

Вихід другої частини фільму Дені Вільньова «Дюна» сколихнув в усьому світі інтерес до вигаданої пустельної планети «Арракіс». Не залишилися осторонь і вчені. Раніше вони вже моделювали клімат для подібного світу. Цього разу вони вирішили подивитися, як змінився б її клімат, якби на ній був океан.

Навіть у самому оригінальному циклі романів прямо вказано, що Арракіс не завжди був пустелею. Колись 91 відсоток його поверхні вкривав океан. Але потім якась стародавня катастрофа позбавила планету майже усієї води.

У новому дослідженні вчені змоделювали землеподібну планету-пустелю і встановили, що якби її вкривав суцільний океан, її середня температура знизилась би на 4°. Відбудеться це переважно шляхом утворення снігу та деяких типів хмар, які добре відбивають випромінювання зорі.

Крім того, поява океанів викличе охолодження планети через виділення галогенів. Ці гази спричиняють руйнування озону. Він хоч і захищає планету від ультрафіолетового випромінювання, але також викликає сильний парниковий ефект.

Екстремальні температури

Загалом наявність великих океанів на планеті призводить до того, що в ґрунті стає більше вологи й полегшується існування рослин, а в самій атмосфері накопичується водяна пара. Це супроводжується пом’якшенням клімату. Зникають дуже високі й дуже низькі температури.

Якщо над суцільною пустелею повітря може прогріватися до 70°С, то над океаном — тільки до 40°С. Загалом клімат стане «рівнішим» шляхом кращого перемішування атмосфери. Проте зворотний бік цього полягатиме у появі руйнівних ураганів.

Чи варто шукати в космосі планети-пустелі

Насправді усі проведені дослідження мають неабияке значення для вивчення реального Всесвіту. Адже вони можуть підказати вченим, які саме планети варто шукати. І відповідь на це питання не така однозначна, як здається.

З одного боку, є усе, що було вказано вище, і планети з океанами здаються привабливішими. З іншого, у їхньому випадку реальна зона придатності до життя виходить дуже вузька. Бо описаний механізм працює тільки у невеликому діапазоні температур.

Варто температурі трохи підвищитися — в атмосфері починає накопичуватися водяна пара, яка призводить до значного парникового ефекту і перетворення планети в аналог Венери. З іншого боку, накопичення криги достатньо швидко може перетворити планету на сніжок.

Саме тому науковці позитивно сприймають дані, відповідно до яких пустельні планети у космосі є достатньо розповсюдженими. Цілком можливо, що це збільшить шанси знайти життя за межами Землі.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine