Чи складаються дюни Титана з кометного пилу

Супутник Сатурна Титан вкритий полями величезних дюн, які складаються зовсім не з піску, а з твердих вуглеводнів. У новому дослідженні вчені припустили, що їхнім джерелом може бути кометний пил.

Дюни Титану
Дюни Титану. Джерело: www.csmonitor.com

Дюни на Титані

Дослідники з Університету Колорадо висунули нову версію того, що може бути джерелом матеріалу, з якого утворилися дюни на Титані — найбільшого супутника Сатурна та другого за розміром у Сонячній системі. За багатьма параметрами цей об’єкт напрочуд схожий на Землю.

Коли апарат Cassini лише наблизився до Титана, вчені знали про нього тільки те, що цей супутник вкритий щільною ковдрою метанових хмар. Тож посадковий модуль Huygens довелося запускати «наосліп». Та коли він почав контрольований спуск, усі були вражені тим, наскільки цей світ схожий на нашу планету.

На Титані є щільна атмосфера, там дмуть вітри, що переносять хмари. З них періодично крапає дощ, а рідина на поверхні утворює моря й озера. При цьому третина поверхні вкрита полями дюн, які сягають висоти 100 м.

З чого складаються дюни Титану

Проте дюни на Титані мають одну особливість, що сильно відрізняє їх від схожих утворень не лише на Землі, але й, наприклад, на Марсі. Вони складаються не з дрібнозернистого кремнезему, який ми звикли називати просто піском, а з чогось такого, що в наших умовах мало би бути рідким і газоподібним.

Вчені розуміють, що Титан лише на перший погляд, схожий на Землю. Насправді це значно холодніший світ. І стосовно того, що за «сніг» складає його дюни, вже існує кілька припущень.

Перше з них полягає в тому, що це дійсно водяний сніг і дрібні уламки льоду. Коли на Титані ллє метановий дощ, він руйнує крижану поверхню супутника, а далі починає діяти вітер.

Друга можливість полягає в тому, що це — тверді органічні речовини. Подібні породи присутні на багатьох крижаних тілах Сонячної системи, а на Титані їх просто може руйнувати вітер і рідкий метан.

До чого тут комети

І ось дослідники висунули нову версію походження дюн на Титані, яка полягає в тому, що джерелом усього цього дивного «піску» є комети. Вони складаються з суміші силікатного пилу, а також замерзлої води та газів, які лишилися після утворення Сонячної системи. Ці речовини вони розкидають по різнім тілам, і Титан не є винятком.

Вчені вважають, що на ранніх етапах еволюції Сонячної системи орбіти її планет часто змінювалися. Титан у ті часи вже був супутником Сатурна, а той у певний період своєї історії зазнав справжньої «кометної атаки». Її винуватцем став Нептун, який саме тоді розчищав простір навколо себе від усілякого «сміття».

Комети врізалися в поверхню Титану та заносили на нього сипкий матеріал. Саме він і став основою для формування велетенських дюн. Вчені сподіваються, що майбутні дослідження дозволять перевірити це припущення.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine