Чимало об’єктів у космосі породжують струмені речовини, що з величезною швидкістю вириваються з їхніх полюсів. Вони можуть мати геть різну природу, але вчені стверджують, що в усіх випадках за це відповідає один і той самий механізм — спіральні магнітні поля.
Космічні струмені
Нещодавно міжнародна група науковців опублікувала результати свого дослідження, присвяченого джетам. Так називають струмені частинок і випромінювання, які мають величезну, але все ж трохи меншу за світло швидкість і дуже високу колімованість. Останній термін означає, що всі траєкторії частинок є паралельними.
Взагалі релятивістські струмені — це астрономічне явище, яке спостерігається у дуже багатьох об’єктів — від новонароджених зір до квазарів у галактиках, що віддалені від нас на мільярди світлових років. Усе це — дуже різні об’єкти, й сили, які на них діють, мають різну природу.
Проте автори нового дослідження стверджують, що механізм випромінювання струменів в усіх випадках однаковий. Такого висновку вони досягли на основі дослідження струменя, що виривається з протозорі HH 80-81. Результати дослідження опубліковані в журналі The Astrophysical Journal Letters.
Дослідження протозоряного струменя
Дослідження струменя HH 80-81 ідуть вже не перший рік. І ще в дослідженнях 2010 та 2021 років вказувалося, що там є якісь цікаві магнітні поля, пов’язані зі струменем. Проте сам він має переважно теплову природу, тому за поведінкою частинок визначити тривимірну структуру цих полів було вкрай важко.
Проте цього разу науковцям вдалося застосувати оновлений радіотелескоп NSF VLA й отримати дані про радіальну швидкість обертання матеріалу в струмені. Завдяки цьому вони змогли зробити поправки на ефект Фарадея, який описує поведінку світла при проходженні крізь намагнічену плазму.
Зрештою, вчені встановили, що безпосередньо навколо струменя існують спіральні магнітні поля і що саме вони відповідальні за прискорення речовини у ньому. Це перше подібне дослідження релятивістського струменя, яке так глибоко торкнулося його фізики.
Проте той факт, що магнітні поля пов’язані із самим струменем, а не з об’єктом, який його породив, і не з середовищем навколо, наштовхнув науковців на думку, що не тільки джети новонароджених зір, а й взагалі всі подібні об’єкти можуть мати той самий механізм прискорення.
Тобто неважливо, чим насправді є об’єкт. Релятивістські струмені будуть вириватися з нього завдяки спіральним магнітним полям, які пов’язані безпосередньо з їхнім матеріалом, а не з квазаром чи зорею.
За матеріалами phys.org