Чи буде затемнення під час Врожайної повні?

У ніч з 17 на 18 вересня настане чергова місячна повня. Цього місяця її традиційно називають Врожайною. Під час неї будуть спостерігатися одразу дві цікаві події: суперповня та часткове місячне затемнення.

Врожайна повня

Чому вереснева повня називається Врожайною

Чергова повня наближається. Станеться вона в ніч з 17 на 18 вересня цього року. Традиційно її називають Врожайною. Ця назва — цілком природна, адже у Північній півкулі саме на цей період припадає збір врожаю.

Звичайно, це справедливо, якщо вважати врожайним не тільки момент, коли Місяць повністю повертається до нас своїм освітленим боком, а й увесь період, який цьому передує. Власне, саме так колись з’явилося саме поняття календарного місяця.

Що ж до самої Врожайної повні та інших подібних назв, то насправді про те, наскільки вони стародавні, ми нічого не знаємо. Вперше вони з’явилися у журналі Old Farmer’s Almanac у 1930-ті роки. Його укладачі пояснювали, що ці назви прийшли з численних джерел, зокрема, від автохтонних народів Північної Америки та європейських поселенців.

Врожай у Північній півкулі дійсно збирають у вересні
Врожай у Північній півкулі збирають у вересні

Жодних досліджень на цю тему ніколи не проводилося, проте стверджується, що вереснева повня дуже допомагала фермерам збирати врожай вночі. Щодо реальних її назв у крі, дакота та інших корінних американців, то вони справді пов’язані або із врожаєм, або з фактом того, що настала осінь, листя жовтіє та опадає.

Суперповня та місячне затемнення

Головними особливостями поточної Врожайної повні є те, що вона буде суперповнею і під час неї спостерігатиметься місячне затемнення. Перше явище проявлятиметься в тому, що видимий діаметр місячного диска буде більшим, ніж у середньому. Це викликано тим, що орбіта нашого супутника не ідеально кругова.

Існує найвіддаленіша її точка (апогей) та найближча (перигей). При цьому період зміни фаз Місяця не збігаються з часом, за який він робить оберт навколо Землі. Тому повня весь час зміщується відносно цих двох точок, періодично наближаючись то до одної, то до іншої.

Апогей та перигей місячної орбіти
Апогей та перигей місячної орбіти. Джерело: NASA

І у вересні вона відбувається саме тоді, коли Місяць ближчий до Землі, тому ми його й бачимо більшим.

Щодо місячного затемнення, то воно відбувається лише тоді, коли Сонце, Земля та Місяць опиняються на одній прямій, і Земля відкидає тінь на свій супутник. Майже за такої ж конфігурації цих тіл ми спостерігаємо місячну повню, тому місячні затемнення відбуваються виключно під час повні. Якби орбіти Землі та її супутника лежали в одній площині, то ми б бачили затемнення під час кожної повні.

Однак цього не відбувається, бо місячна орбіта нахилена до площини екліптики. Тому здебільшого під час повні Місяць перебуває вище або нижче тіні Землі, й вона його не зачіпає.

Проте цього разу так не буде. О 0:41 за всесвітнім часом на диск Місяця почне насуватися земна напівтінь. Диск нашого супутника потьмянішає, але побачити це неозброєним оком буде важко. О 2:12 за всесвітнім часом краєчок Місяця почне закривати сама тінь.

Місячне затемнення у вересні
Місячне затемнення у вересні. Джерело: www.timeanddate.com

Щоправда, навіть під час максимальної фази затемнення, яка спостерігатиметься о 2:44 UTC, земна тінь закриє лише 3,5 % місячного диска. О 3:15 затемнення завершиться, а о 4:47 і напівтінь зникне з Місяця.

Як спостерігати повню і затемнення в Європі та США

Максимальна фаза повні спостерігатиметься о 2:34 за всесвітнім часом, тобто незадовго до настання максимальної фази затемнення. Наш супутник у цей час перебуватиме поруч із Сатурном у сузір’ї Водолія.

Умови для спостереження усіх вищезгаданих подій в Україні та США будуть трохи різними. У Києві Місяць зійде о 19:01, тобто за 5 хвилин до того, як зайде Сонце. Більшу частину ночі можна буде спостерігати, як його диск наближається до максимальної фази. О 3:41 ранку на Місяць почне насуватися напівтінь Землі. Він у цей час буде все ще достатньо високо над західним обрієм. Усе найцікавіше відбуватиметься після п’ятої години ранку, вже у вранішніх сутінках. О 5:12 розпочнеться затемнення, о 5:34 настане максимальна фаза повні, а о 5:44 — максимальна фаза затемнення.

Місяць на небі Києва під час максимальної фази
Місяць на небі Києва під час максимальної фази. Джерело: stellarium-web.org

Нарешті, о 6:15 затемнення завершиться. Місяць в цей час перебуватиме низько над горизонтом і о 6:43 сховається за ним. За чотири хвилини до того, о 6:39, над горизонтом зійде Сонце.

У Лондоні умови для спостереження місячного затемнення будуть трохи кращими. Наш супутник з’явиться над горизонтом о 19:10, а о 19:04 зайде Сонце. Наповзання напівтіні Землі на його диск розпочнеться о 1:41 за місцевим часом. О 3:12 розпочнеться затемнення, о 3:34 настане максимальна фаза повні, а о 3:44 — максимальна фаза затемнення.

На відміну від України, все це відбуватиметься ще коли небо буде темним. О 4:15 затемнення завершиться, а о 5:22 Місяць сховається за горизонтом.

Ще кращими умови будуть на східному узбережжі США. Над Нью-Йорком Місяць зійде о 18:59 за місцевим часом, за 5 хвилин до заходу Сонця. Однак напівтінь на Місяці з’явиться вже о 20:41, тобто ввечері.

Події розгортатимуться ще ввечері 17 вересня. О 22:12 розпочнеться затемнення, о 22:34 настане максимальна фаза повні, о 22:44 — максимальна фаза затемнення, а об 11:15 затемнення завершиться. Весь цей час Місяць підійматиметься все вище над горизонтом, тому умови для його спостереження будуть набагато кращими, ніж у Європі.

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа