Чорна діра залишила гігантську галактику без палива

Галактика GS-10578, яку ми бачимо у тому вигляді, якою вона була приблизно через 2 млрд років після утворення Всесвіту, занадто велика як для цього часу, але у ній практично відсутнє зореутворення. І тепер вчені знають, що причиною цього є чорна діра в її центрі.

Галактика GS-10578
Галактика GS-10578. Джерело: phys.org

Дивовижна галактика

Міжнародна група, якою керували астрономи з Кембридзького університету, нещодавно довела, що надмасивні чорні діри, які розташовані в центрі галактик, можуть позбавляти ці зоряні системи «палива» для створення нових світил. Стаття про це була нещодавно опублікована в журналі Nature Astronomy.

Дослідження стосувалося галактики GS-10578, якою вже давно цікавилися науковці, які вивчають еволюцію Всесвіту. Цю зоряну систему ми бачимо такою, якою вона була через 2 млрд років після Великого вибуху. Проте вона надзвичайно велика як для цього періоду, в якому домінували переважно невеликі «зоряні острови».

Маса галактики GS-10578 оцінюється у 200 млрд сонячних. Це справді дуже багато, однак ще дивовижніше те, що майже всі вони утворилися в період між 12,5 та 11,5 млрд років тому. Світил, вік яких менший за кілька сотень мільйонів років, у ній надзвичайно мало. Схоже, що утворення нових зір у ній зупинилося на дуже ранній стадії.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чорна діра та невидимі «вітри»

Про те, що зупинка зореутворення в галактиці GS-10578 пов’язана з чорною дірою в її центрі, вчені здогадувалися давно. Проте жодних доказів не мали. І саме в цей час приєднався космічний телескоп James Webb зі своїми унікальними властивостями.

Ще до його досліджень було відомо, що з центру галактики GS-10578 дмуть вітри — потоки газу, який виштовхує чорна діра. Щоправда, невідомо, наскільки вони сильні й чи здатні позбавити цю зоряну систему газу, з якого мали б сформуватися нові зорі.

Дослідження, проведені James Webb, показали, що швидкість потоків газу, прискореного чорною дірою, сягають 1000 км/с. Крім того, космічний телескоп виявив досі невідому його складову. Ця речовина занадто холодна, аби інші астрономічні інструменти побачили її. Проте кількість її така, що добре пояснює, чому в GS-10578 припинилося зореутворення.

На цьому відкриття James Webb не завершилися. За його допомогою вчені дізналися, що хоча зореутворення у галактиці й припинилося, вона все ще зберігала свою дископодібну форму. Це суперечить деяким загальноприйнятим теоріям, і для того, аби розібратися у ситуації, дослідники хочуть застосувати інший потужний інструмент — Великий антенний масив Атаками.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів