Чому Уран та Нептун різного кольору?

Уран трохи світліший і блідіший за Нептун. На думку вчених з Оксфордського університету, причиною цього є шар метану у вигляді аерозолю, який частково розсіює світло.

Уран та Нептун
Уран та Нептун. Джерело: Spaceref.com

Шари аерозолю розсіюють світло

Попри усю схожість Урана та Нептуна, вигляд цих планет відчутно відрізняється. Нептун має більш насичений синій колір. На ньому можна побачити темні атмосферні вихори. Водночас Уран має рівне світло-блакитне забарвлення.

Вчені з Оксфордського університету проаналізували світло, яке відбивається від Урана та Нептуна у видимому та ближньому інфрачервоному діапазонах. Були створені моделі будови планет, які б пояснювали різницю між ними. На думку вчених, причиною візуальних відмінностей є наявність двох шарів, у яких метан у вигляді аерозолю.

Аерозоль — це мікроскопічні кристалики льоду, які перебувають у газоподібному середовищі. У верхньому шарі частинки туману більші, й він інтенсивніше розсіює світло. Саме ця частина атмосфери є джерелом хмар на обох планетах. Поступово кристали у них ростуть, вони стають важчими й опускаються нижче.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Нижній шар аерозолю прозоріший. Тут відбувається часткове випаровування метану і народжуються темні вихори та смуги. Така картина спостерігається на обох планетах. Різниця полягає лише в тому, що проміжок атмосфери, який інтенсивно розсіює світло на Нептуні, тонший, ніж на Урані. Чому це так, вчені ще не з’ясували.

Уран та Нептун цікавіші, ніж здаються

Уран та Нептун часто розглядаються у парі. Ці планети видаються невиразними й дуже схожими між собою далекими світами. Обидва вони належать до крижаних гігантів. У них є невеличке кам’яне ядро, масивна мантія з водяної аміачної та метанової криги та атмосфера. Нове дослідження надає цікаві подробиці їхньої будови та зрозуміння, чому ж вони не зовсім однакові.

Виявляється, що якби не шари метанового туману, обидва світи були б такими ж смугастими та вітряними, як і Юпітер. Тільки колір їхній був би не червоним, а глибоким синім. Схоже, що атмосфери усіх газових гігантів такі ж бурхливі, як у найбільшої планети Сонячної системи. Просто десь ці збудження прикриті шарами аерозолю, а десь — ні.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів