Чому Тайвань будує супутниковий інтернет без Ілона Маска?

Уряд Тайваню має великі плани щодо розбудови власної системи супутникового інтернету. Вона вважається ключовим елементом національної оборони на випадок війни з Китаєм. Створювати систему планується без участі SpaceX чи Ілона Маска. Проте чи зможуть вони це зробити?

Запуск SpaceX
Запуск SpaceX. Джерело: www.nytimes.com

Тайвань створює супутниковий інтернет

Тайвань серйозно готується до повномасштабної війни з Китаєм і одним з ключових елементів своєї оборони бачить супутниковий інтернет. Він дасть можливість оперативно передавати інформацію між підрозділами навіть в умовах, коли всі звичайні засоби зв’язку не діють.

Ситуація між островом та материком залишається напруженою вже багато десятиліть. Однак в останні роки вона стала дійсно критичною. Інформаційні мережі Тайваню майже безперестанно зазнають кібератак, а порушення територіальних вод китайськими військовими відбуваються ледь не щотижня.

Прикладом тут можуть бути острови Мацу, що належать Тайваню, проте розташовані біля китайського берега. Минулого року вони кілька місяців зазнавали проблем з інтернетом через пошкодження двох оптоволоконних кабелів на морському дні. Загалом же Китай з 2017 року 30 разів перерізав їх.

Супутниковий інтернет як рішення

За минулі кілька років супутниковий інтернет показав себе майже єдиним надійним рішенням у випадку глобальних надзвичайних ситуацій, які виводять із ладу звичайні системи зв’язку. Головним прикладом тут, звичайно ж, є російсько-українська війна. На самому початку вторгнення загарбники створили для ЗСУ чимало проблем, атакувавши системи, якими ті користувалися для зв’язку та управління, однак країна змогла встояти зокрема і завдяки постачанню великої кількості терміналів Starlink.

Саме Starlink зараз вважається прикладом того, якою має бути система супутникового інтернету. Хоча щось подібне також створюють директор Amazon Джефф Безос та британська компанія One Web, проте більш ніж половина супутників на орбіті все ж належить Ілону Маску.

Проблема лиш у тім, що на Тайвані не хочуть у випадку війни іти шляхом України й покладатися на SpaceX. Вони не хочуть навіть того, щоб Маск допомагав їм створювати супутники. Замість цього уряд країни поставив перед державними та приватними компаніями завдання створити аналог Starlink.

Уряд Тайваню очікує, що перший експериментальний апарат буде виведений на орбіту вже 2026 року. Ще за два роки мають запустити другий супутник зв’язку, а потім — ще два. Тоді ж система має запрацювати принаймні в тестовому режимі.

Чому Тайвань не довіряє Маску?

Причини не довіряти Ілону Маску в Тайваню достатньо серйозні. Вже багато років він співпрацює з комуністичною владою КНР. Його компанія Tesla навіть відкрила величезний завод зі збирання електроавтомобілів у Шанхаї. З огляду на це, завжди існує можливість, що він у критичний момент просто заблокує систему, аби не втрачати партнерів.

Та й сам Маск не дуже намагається забезпечити Тайвань старлінком. Насправді уряд країни ще з 2018 року намагається отримати доступ до цієї технології, проте у SpaceX весь час натякають, що домовлятися треба з урядом КНР, який Тайвань вважає сепаратистами.

І усю цю ситуацію добре бачать у США. У SpaceX величезні контракти з американськими військовими. І Маску вже неодноразово заявляли, що його позиція щодо Китаю та бізнес там слабко сумісні із зобов’язаннями перед американським урядом і що вся ця ситуація створює діру в національній обороні.

Чи вдасться обійтися без Маска?

Саме тому Тайвань створює національну супутникову систему без участі мільярдера та його компанії. Замість цього вони підписали угоду про спільні розробки з OneWeb. З тайванського боку в ній беруть участь понад 40 компаній. Разом вони мають створити наземну інфраструктуру з принаймні 700 станцій.

Проте цілком можливо, що без SpaceX все ж не обійтися. Маск створював свою систему 5 років, перш ніж вона справді запрацювала. І основний об’єм проблем полягав у тому, аби запустити таку силу-силенну супутників.

Маску це вдалося, бо у нього була своя власна ракета. Але Тайвань усі свої супутники запускає американськими ракетами, що не сприяє здешевленню їхніх стартів. А у SpaceX однією з переваг було те, що він міг використовувати прискорювачі ракет повторно і тим самим знижувати витрати.

Подібного немає ні в кого, тож навіть конкуренти змушені купувати місця на його ракетах. А SpaceX їм у цьому не відмовляє. Тож, цілком можливо, що він хоча б у цьому може домовитися з урядом Тайваню. Проте, якщо його не вдасться вмовити навіть за втручання американських урядовців, доведеться шукати якийсь інший спосіб.

За матеріалами www.nytimes.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine