Українськими новинними агенціями та соціальними мережами несеться сенсаційна новина: NASA запровадила тринадцяте зодіакальне сузір’я — Змієносець. У зв’язку з цим у більшості людей змінився знак. Пояснюємо, що не так із цією новиною.
Різниця між астрономією та астрологією
Увечері 5 вересня українськими соціальними мережами почало ширитися повідомлення про те, що американська Національна аерокосмічна адміністрація, більш відома як NASA, ввела 13-й знак зодіаку — Змієносець. А отже, тепер у 80% людей змінюється сузір’я, що визначає їхню долю.
Причиною цього стала стаття на сайті spaceplace.nasa.gov, де дітям розповідали, що таке сузір’я. В ній була розміщена схема того, як Сонце впродовж року рухається від одного з них до іншого. На ній було показане й сузір’я Змієносця та дати, протягом яких наше світило перебуває у ньому. А також пояснювалося, чим астрономія відрізняється від астрології.
Астрономія — це наука, яка вивчає все, що є у космічному просторі. Астрономи та інші вчені досліджують зорі та галактики, більшість з яких розташована на відстані багатьох світлових років. Вивчення наукових властивостей цих космічних об’єктів допомагає нам зрозуміти, як з’явився Всесвіт, що ще може існувати в ньому і як ми в нього вписуємося. Як наука, астрономія слідує науковому процесу, що містить докази й дані.
Астрологія — це не те саме, що астрономія. Вона базується на вірі в те, що розташування певних зір і планет на небі може передбачити майбутнє чи описати, якою є людина. Хоч астрологія важлива для деяких культурних традицій, її твердження не ґрунтуються на наукових доказах.
NASA як наукова організація займається виключно питаннями астрономії й не має нічого спільного з астрологією. Тож усе, що стосувалося сузір’я Змієносця, описується у них винятково з точки зору руху Сонця та зір по небу. Проте люди чомусь вирішили, що йдеться про визначення їхньої власної долі.
Знак зодіаку та сузір’я
Основна проблема полягає в тому, що люди плутають поняття «знак зодіаку» та «зодіакальне сузір’я». Перше існує лише в астрології. Друге використовують і астрологи, й астрономи, але другі фактично ототожнюють його з першим. При цьому вони стверджують, що те, в який період року людина народилася, впливає на її долю. Але передбачити, чи реально Сонце в цей час перебувало саме в цьому сузір’ї, їхні розрахунки не дозволяють, та їх це й не дуже цікавить.
Чому так сталося, можна докладно прочитати ось у цих інформаційних картках. Якщо коротко — розрахунки астрологів занадто приблизні та застарілі для того, аби передбачати реальне положення небесних тіл.
Щодо Змієносця як знака зодіаку, то його введення чи не введення стосується лише астрологів і тих, хто їм вірить. Розмови про це точаться ще з 1970-х років, і для нього навіть існує своє власне позначення. Деякі астрологічні школи підтримують цю ідею, деякі — ні. Наука на це вплинути ніяк не може.
Звідки взявся Змієносець
Відповідь на питання «звідки взагалі той Змієносець узявся» парадоксальна для тих, хто не знайомий з астрономією. Це сузір’я було завжди. Принаймні Клавдію Птолемею, який дві тисячі років тому склав один із перших зоряних атласів, воно вже було відоме.
Річ у тім, що, крім зодіакальних сузір’їв, про які люди чують найчастіше, існують ще й інші. Зараз їх загалом нараховується 88. Одним із них, яке відоме з давніх-давен, є Змієносець. Давні греки бачили у цій небесній фігурі бога-лікаря Асклепія. Саме з його посоха змії «переповзли» на емблеми лікарів усього світу.
Про те, що траєкторія руху Сонця проходить крізь Змієносця, люди знають уже кілька століть. А з 1922 року, після того, як були встановлені міжнародно визнані межі сузір’їв на небі, Змієносець із повним правом може вважатися частиною зодіаку з астрономічної точки зору. Тож NASA насправді не повідомляла нічого такого, що не було б відомо вже багато десятиліть, і тим більше жодних «нових знаків» не вводила.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine