Чому NASA не обрала SpaceX для спорудження комерційної станції

Аерокосмічна адміністрація США (NASA) опублікувала подробиці конкурсу на створення комерційної космічної станції, який завершився у грудні 2021 року. Тоді переможцями оголосили Blue Origin, Nanoracks і Northrop Grumman. Виявилося, що SpaceX і Relativity Space теж брали в ньому участь, але перемогти не змогли.

Космїчна станція Orbital Reef яка сподобалася NASA
Космічна станція Orbital Reef від Blue Origin. Джерело: Blue Origin

Як проводився конкурс

У грудні 2021 року NASA оголосила переможців конкурсу проєктів комерційної станції. Тоді три компанії — Blue Origin, Nanoracks і Northrop Grumman — отримали загалом 400 млн доларів на реалізацію своїх програм. 27 січня були опубліковані оцінки решти учасників.

Виявилося, що на конкурс подавали заявки 11 компаній. Серед них були SpaceX і Relativity Space, але їхні концепції отримали низькі оцінки. Вивчався не тільки дизайн самої станції, але й засоби її будівництва. NASA окремо оцінювала технічні характеристики проєкту та бізнес-плани з його втілення. У кожній із цих категорій учасники могли отримати синій (найвищий), зелений, білий, жовтий і червоний (найнижчий) бали.

Відомо, що два конкурсних проєкти отримали червоні оцінки як за технічний бік, так і за бізнес-план. Це були DEHAS Limited та Hamon Industries. NASA визнала їхні проєкти неприйнятними через неоригінальність концепції та непродуманість конструкції.

SpaceX і Relativity Space

Проєкт космічної станції від SpaceX базувався на їхній «місячній» версії корабля Starship. NASA відзначила швидкий прогрес у створенні цього апарата, а також у розвитку мережі супутників Starlink. На думку аерокосмічної адміністрації, це свідчить про наявність досвіду конструювання у компанії Ілона Маска. Але відсутність подробиць у представленому рішенні сильно знизила його цінність. Тому в цілому за технічне втілення поставили «жовту» оцінку.

Проте найбільша проблема зі SpaceX стосувалася бізнес-планів. У компанії навіть не змогли відповісти на питання, як вони використовуватимуть космічну станцію. Тому оцінка комерційного боку проєкту була «червоною».

Relativity Space запропонувала проєкт космічної лабораторії, яку можна було би повертати на Землю та запускати знову. Відомо, що їхня концепція базувалася на дешевій ракеті Terran R і передбачала короткі місії. NASA відзначила добре пропрацьовану стратегію технічного розвитку. Але подробиць конструкції станції знову було замало, хоч і більше, ніж у SpaceX. За цей аспект компанія отримала «білу» оцінку.

Що стосується бізнес-плану Relativity Space, то NASA відзначила гарне технічне управління та наявність внутрішніх ресурсів. Однак у цьому проєкті багато що залежить від зовнішнього фінансування. Тому комерційний його бік отримав «жовту» оцінку.

Як NASA оцінила переможців

Orbital Reef від Blue Origin отримав високі оцінки від технічних фахівців через гарну пропрацьованість і використання не лише реальних технічних рішень, але й уже доведених логістичних можливостей компанії. Не сподобалися їм занадто ризиковані елементи на кшталт надувних модулів і одномісних кораблів. У фірми також достатньо амбітна бізнес-стратегія, однак вона передбачає значно більше фінансування з боку NASA, ніж очікувалося. Тому обидві оцінки — «білі».

Проєкт Starlab від Nanoracks передбачає застосування зрілих технічних рішень — таких, як центрифуга. Однак графік будівництва станції, запропонований інженерами компанії, видався NASA занадто амбітним і нереалістичним. Їхній бізнес-план передбачає залучення значних приватних інвестицій.

Технічний бік проєкту станції від Northrop Grumman отримав «зелений» бал. Це дуже грамотний проєкт, який справді можна реалізувати. Єдиним його суттєвим недоліком є явна недооцінка потреби екіпажу у просторі. А ось бізнес-план отримав «жовту» оцінку. Щодо організації справи ніхто не мав сумнівів, проте маркетингова стратегія викликає побоювання з боку NASA стосовно того, що бюджет буде сильно перевищений.

За матеріалами Spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine