Через 15 років туманність Гомункул перестане бути спостережуваною

Зоря η (Ета) Кіля є однією з найвідоміших змінних зір в історії астрономії. На початку ХІХ століття її блиск почав швидко збільшуватися. До 1843 року вона стала другою за яскравістю зорею на нічному небі після Сіріуса. Астрономи назвали цю подію «Великим спалахом». Проте блищала вона недовго — вже за кілька років яскравість зорі почала зменшуватися. Наразі вона знаходиться на межі видимості неозброєним оком.

У XX столітті астрономи виявили, що η Кіля оточена біполярною туманністю, яка отримала назву «Гомункул». За багатьма ознаками вона складається з речовини, викинутої зорею під час «Великого спалаху». Спостереження показують, що воно розширюється зі швидкістю до 670 км/с. Порівнюючи зроблені в різні роки знімки туманності, можна побачити поступову зміну її форми.

Складена зі знімків телескопа Hubble анімація, яка показує розширення туманності Гомункул. Джерело: Hubble, NASA, ESA; Processing & Copyright: First Light, J. L. Dauvergne, P. Henarejos

Ми спостерігаємо «Гомункул» завдяки тому, що сама зоря η Кіля закрита щільними пиловими хмарами, які блокують більшу частину її видимого світла. Туманність навпаки, добре видно, оскільки вона у 200 разів більша за хмару, яка її затінює та практично не впливає на її яскравість. Але, якщо вірити результатам нещодавнього дослідження, представленого в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, нинішній стан справ не триватиме довго.

Міжнародна команда астрономів провела розрахунки, які показали, що до середини 2030-х років навколишня η Кіля пилова хмара розсіється. Коли це станеться, видимий блиск зорі різко збільшиться, через що вона стане набагато яскравішою за своє газово-пилове оточення та просто затьмарить «Гомункул». Як наслідок, ми втратимо можливість милуватися цією чудовою туманністю.

Ліворуч – знімок Ета Кіля, зроблений телескопом Hubble у 2000 р. Справа – передбачуваний вид Ета Кіля у 2032 р., коли зоря почне затьмарювати туманність. Джерело: University of Montreal

Втім, у цієї події є й свої плюси — астрономи нарешті зможуть побачити саму зоряну систему η Кіля. Вважається, що вона складається з двох компонентів: світила з масою в 100 сонячних та його супутника, який важить приблизно як 30 сонць. Але це поки що лише приблизні оцінки. Як справи йдуть насправді, стане зрозуміло коли розсіється пил.

За матеріалами https://phys.org

Перший в історії дерев’яний супутник полетів у космос
Чорна діра поглинає матерію у 40 разів швидше можливого
Індія відклала перший пілотований політ космічного корабля «Гаганьян»
SpaceX готується до небезпечного маневру дозаправлення двох Starship у космосі
В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою