«Чан’е-5» повертається до Місяця

У грудні минулого року орбітальний зонд місії «Чан’е-5» успішно скинув на Землю капсулу з зібраними зразками місячного ґрунту. Оскільки всі його системи функціонували у штатному режимі й у нього залишився великий запас палива, керівництво місії ухвалило рішення продовжити термін служби апарата. Він був направлений в околиці точки Лагранжа L₁ системи «Сонце-Земля», розташованої на відстані 1,5 млн км від нашої планети.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Одна з сонячних батарей апарата «Чан’е-5». Джерело: CNSA/CLEP

«Чан’е-5» досяг точки L₁ у березні нинішнього року. Впродовж наступних місяців він використовувався для експериментів із бортовою апаратурою, моніторингу космічної погоди та спостережень за Сонцем. Крім того, в межах одного з тестів він зробив кілька знімків, зафіксувавши Землю та Місяць. Але наприкінці серпня радіоаматори звернули увагу на те, що апарат виконав маневр: він покинув околиці точки L₁ і знову попрямував до Місяця. Згідно з розрахунками, зонд здійснить його проліт 9 вересня.

Наразі Китай не дав офіційних коментарів щодо мети останніх маневрів. Тому експертам залишається лише припускати: «Чан’е-5» може бути або в подальшому переведений на селеноцентричну орбіту, або спрямований в іншу точку Лагранжа, або ж виведений на траєкторію перельоту до якогось близькоземного астероїда. Точний сценарій залежить від того, скільки саме палива залишилося на борту апарата.

За деякими припущеннями, «Чан’е-5» можуть направити до астероїда Камоалева (469219 Kamoʻoalewa). Це квазісупутник Землі, який обрали в якості мети для наміченої на 2024 рік китайської місії. В її межах космічний апарат облетить астероїд, сяде на його поверхню, візьме зразки та відправить їх на Землю в капсулі. Цілком імовірно, що вчені КНР вирішили за допомогою «Чан’е-5» провести попередню розвідку цього тіла, щоб краще підготувати майбутню місію.

За матеріалами: https://spacenews.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів