Chandra зробив знімок вмираючої зірки

На цьому зображенні видно планетарну туманність IC 4593, розташовану приблизно в 7800 світлових роках від Сонця. Це пухир гарячого газу, який оточує вмираючу зірку. Колись ця зірка нагадувала наше світило. Але, вичерпавши запаси водню в своєму ядрі, вона почала стрімко розширюватися, перетворилася на червоного гіганта і в якийсь момент втратила здатність утримувати верхні шари своєї атмосфери. Вони були викинуті в навколишній простір, залишивши оголене зоряне ядро.

Планетарна туманність IC 4593. Джерело: рентгенівський діапазон — NASA/CXC/UNAM/J.Toal та ін.; оптичний — NASA /STScI

Спостереження свідчать про те, що температура бульбашки газу перевищує мільйон градусів. Судячи з усього, таке сильне нагрівання стало наслідком зіткнення зоряної оболонки з раніше викинутою речовиною. У центрі зображення чітко виділяється серцевина мертвої зірки. У відносно найближчому майбутньому вона буде стискатися й охолоджуватися, перетворюючись на білий карлик.

Зображення IC 4593 було отримано комп’ютерним синтезом даних, зібраних телескопами Chandra і Hubble. Фіолетовий колір відповідає рентгенівському випромінюванню, рожевий і зелений — видимому. Рожеві регіони містять більш холодний газ, що складається з азоту, кисню і водню, в той час як зелені зони в основному пов’язані з азотом. На даний момент IC 4593 — найвіддаленіша планетарна туманність, сфотографована обсерваторією Chandra.

За матеріалами: https://www.nasa.gov