Chandra зазнімкував «газові бульбашки» галактики NGC 3079

У 2010 році космічна обсерваторія Fermi виявила дві великі структури, що «виростають» із центру Чумацького Шляху. Вони являють собою «бульбашки» гарячого газу, що активно випромінюють у рентгенівському та гамма-діапазоні. Діаметр кожної з них становить близько 30 тис. світлових років. Ці структури були названі «бульбашками Фермі».

Наразі астрономам невідома точна причина утворення цих «бульбашок». Згідно з однією з найпопулярніших версій, їхнє походження пов’язане з наслідками поглинання речовини надмасивною чорною дірою Стрілець А*. Також висловлювалося припущення, що вони виникли внаслідок серії спалахів наднових у центрі нашої Галактики. Водночас нам достеменно відомо, що подібні структури не є «прерогативою» виключно Чумацького Шляху — вони трапляються й в інших галактик.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Галактика NGC 3079 (рентгенівський і видимий діапазон). Джерело: X-ray: NASA/CXC/University of Michigan/J-T Li et al.; Optical: NASA/STSc

Як приклад можна навести NGC 3079 — спіральну систему з перетинкою, що розташована на відстані близько 67 млн світлових років від нас у сузір’ї Великої Ведмедиці. Під час серії спостережень рентгенівський телескоп Chandra зазнімкував дві «бульбашки», розташовані перпендикулярно до площини цієї галактики. Їхній діаметр становить 4900 і 3600 світлових років.

«Бульбашки» галактики NGC 3079 активно випромінюють у рентгенівському, видимому та радіодіапазоні. На думку астрономів, вони з’явилися в результаті активності чорної діри, розташованої в її ядрі. Під час вивчення цих структур дослідникам вдалося виявити одну цікаву деталь. Виявилося, що вони виступають як аналог гігантського колайдера. Взаємодія їхніх магнітних полів з ударними хвилями, що виникають у результаті зіткнення речовини «бульбашок» з навколишнім середовищем, поступово збільшує енергію частинок.

У результаті з’являються частинки з енергіями, що в сотню разів перевершують можливості Великого адронного колайдера. На думку вчених, вони можуть бути компонентом космічних променів — потоків високоенергетичних важких атомних ядер, що постійно бомбардують земну атмосферу.

За матеріалами http://chandra.si.edu

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів