Chandra сфотографував центр галактики M87

10 квітня співробітники проекту EHT (Event Horizon Telescope) опублікували історичне зображення “силуету” чорної діри. Воно було отримано мережею з восьми радіотелескопів, що працювали в режимі інтерферометра, що дозволило створити аналог антенних ґрат розміром із Землю. На знімку можна побачити яскраве кільце, що оточує темну ділянку — «тінь» розташованої в центрі еліптичної галактики M87 (Messier 87) надмасивної чорної діри, що у 6,5 млрд разів перевищує за масою Сонце.

Зображення галактики M87 в рентгенівському діапазоні (ліворуч) і фотографія розташованої в її центрі надмасивної чорної діри (праворуч). Джерело: X-ray: NASA/CXC/Villanova University/J. Neilsen; Radio: Event Horizon Telescope Collaboration

Проте, крім радіотелескопів, у вивченні M87 брали участь інші інструменти — наприклад, орбітальна обсерваторія Chandra. Представлене зображення було отримане нею під час спостережень, проведених у квітні 2017 р. Воно демонструє центр галактики M87 у рентгенівському діапазоні.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 (178) 2020

До товару

На відміну від радіотелескопів EHT, Chandra має набагато більше поле зору. Завдяки цьому він може бачити не тільки ядро ​​галактики, але і джети, що виходять з нього. Так називають струмені речовини, що викидаються з околиць чорної дірки з навколосвітньою швидкістю. Обсерваторії вдалося зняти один із джетів M87 (він показаний на вставці), довжина якого перевищує 1000 світлових років.

Загалом M87 є однією з найбільших та найяскравіших зоряних систем, розташованих порівняно близько до Чумацького Шляху. За масою вона перевищує нашу Галактику у 200 разів та дуже активно випромінює у радіодіапазоні. Чорна діра у центрі M87 оточена масивним акреційним диском, діаметр якого сягає майже половини світлового року. За підрахунками астрономів, щороку вона поглинає речовину, за масою еквівалентну десятій частині нашого Сонця.

За матеріалами: http://chandra.si.edu

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів