Chandra сфотографував центр галактики M87

10 квітня співробітники проекту EHT (Event Horizon Telescope) опублікували історичне зображення “силуету” чорної діри. Воно було отримано мережею з восьми радіотелескопів, що працювали в режимі інтерферометра, що дозволило створити аналог антенних ґрат розміром із Землю. На знімку можна побачити яскраве кільце, що оточує темну ділянку — «тінь» розташованої в центрі еліптичної галактики M87 (Messier 87) надмасивної чорної діри, що у 6,5 млрд разів перевищує за масою Сонце.

Зображення галактики M87 в рентгенівському діапазоні (ліворуч) і фотографія розташованої в її центрі надмасивної чорної діри (праворуч). Джерело: X-ray: NASA/CXC/Villanova University/J. Neilsen; Radio: Event Horizon Telescope Collaboration

Проте, крім радіотелескопів, у вивченні M87 брали участь інші інструменти — наприклад, орбітальна обсерваторія Chandra. Представлене зображення було отримане нею під час спостережень, проведених у квітні 2017 р. Воно демонструє центр галактики M87 у рентгенівському діапазоні.

На відміну від радіотелескопів EHT, Chandra має набагато більше поле зору. Завдяки цьому він може бачити не тільки ядро ​​галактики, але і джети, що виходять з нього. Так називають струмені речовини, що викидаються з околиць чорної дірки з навколосвітньою швидкістю. Обсерваторії вдалося зняти один із джетів M87 (він показаний на вставці), довжина якого перевищує 1000 світлових років.

Загалом M87 є однією з найбільших та найяскравіших зоряних систем, розташованих порівняно близько до Чумацького Шляху. За масою вона перевищує нашу Галактику у 200 разів та дуже активно випромінює у радіодіапазоні. Чорна діра у центрі M87 оточена масивним акреційним диском, діаметр якого сягає майже половини світлового року. За підрахунками астрономів, щороку вона поглинає речовину, за масою еквівалентну десятій частині нашого Сонця.

За матеріалами: http://chandra.si.edu

В очікуванні рекорду: сонячний зонд Parker готується до останньої зустрічі з Венерою
Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму