Chandra допоміг астрономам знайти дуже самотню галактику

Під час спільних спостережень, здійснених рентгенівським телескопом Chandra та обсерваторією Gemini, астрономам вдалося отримати зображення галактики 3C 297. Вона здивувала дослідників своєю «самотністю».

Галактика 3C 297. Фіолетовий колір відповідає даним Сhandra, зелений — обсерваторії Gemini, червоний — радіотелескопу VLT. Блакитний та помаранчевий колір взяті зі знімків, зроблених телескопом Hubble.

3C 297 розташована на відстані 9,2 млрд світлових років від Землі. Таким чином ми бачимо її такою, якою вона була під час молодості нашого Всесвіту.

Галактика має дуже незвичайні характеристики. Вона містить квазар (активну надмасивну чорну діру), який викидає потужні джети, видимі в радіодіапазоні. Що стосується оточення 3C 297, то воно дуже нагадує галактичні скупчення. Так, галактика оточена великою кількістю газу, нагрітого до температури в мільйони градусів. Вироблений 3C 297 джет врізається в нього, створюючи «гарячу точку» рентгенівського випромінювання. Це теж цілком типово для скупчень галактик.

Однак у випадку з 3C 297 є одна важлива особливість. Галактика перебуває в космосі в гордій самотності, не маючи жодних близьких сусідів. Можливо, у неї є невеликі карликові компаньйони, які занадто малі, щоб їх могли побачити телескопи. Але все одно, відсутність поруч із нею інших великих галактик, виглядає дивним.

Галактика 3C 297 (анотована версія). Фіолетовий колір відповідає даним Сhandra, зелений — обсерваторії Gemini, червоний — радіотелескопу VLT. Блакитний та помаранчевий колір взяті зі знімків, зроблених телескопом Hubble.

На думку дослідників, колись на місці 3C 297 дійсно існувало скупчення. Однак гравітаційне тяжіння найбільшої галактики в поєднанні з взаємодіями між ними призвело до того, що галактики-компаньйони поступово злилися з нею в єдине ціле. Отже, 3C 297 варто називати не скупченням галактик, а «викопною групою». Сьогодні це найдальший подібний об’єкт, знайдений астрономами. Попередні рекордсмени знаходяться на відстані 4,9 та 7,9 млрд світлових років.

Ви також можете почитати про знайдену телескопом James Webb галактику в ранньому Всесвіті, в якій вже змінилося кілька поколінь зір.

За матерыалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine