Близькі зорі та далека галактика (фото)

Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, опублікували нове зображення. На ньому можна побачити як відносно близькі до Землі зорі, так і далеку галактику IC 4709.

Галактика IC 4709 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, M. Koss, A, Barth

Багато знімків телескопа Hubble усипані великою кількістю фонових об’єктів. Деякі з них є зорями нашого Чумацького Шляху, інші — далекими галактиками. Але як відрізнити їх один від одного? Насправді все досить просто. Зорі переднього фону є точковими джерелами світла. Тому, на знімках Hubble вони оточені характерними дифракційними променями (цей оптичний ефект виникає через особливості конструкції телескопів-рефлекторів). Галактики ж мають вигляд просто світних цяток без променів навколо.

У випадку з новою світлиною Hubble в її лівій частині домінує група з шести яскравих зір Чумацького Шляху. У центрі розташована галактика IC 4709. Вона розташована на відстані 240 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Телескопа.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Як і наш Чумацький Шлях, IC 4709 являє собою спіральну галактику. На знімку Hubble можна в деталях розглянути її диск, усипані зоряними скупченнями спіральні рукави, темні смуги пилу, а також тьмяне гало. Однак найдивовижнішим видовищем є яскрава компактна область у центрі: це активне галактичне ядро.

Якби ядро IC 4709 було просто заповнене зорями, воно не було б таким яскравим. Замість цього в ньому міститься гігантська чорна діра, чия маса в 65 млн разів перевищує сонячну. Для порівняння, чорна діра в центрі Чумацького Шляху «всього» в 4 млн разів масивніша за Сонце.

Чорна діра в IC 4709 оточена акреційним диском, чию речовину вона активно поглинає. Його речовина стикається і нагрівається, що супроводжується виділенням величезної кількості електромагнітного випромінювання — від інфрачервоного до рентгенівських променів. Завдяки йому астрономи й можуть обчислювати активні чорні діри.

Раніше ми розповідали про іншу галактику зі зростаючою чорною дірою, яку вдалося зазнімкувати Hubble.

За матеріалами Esahubble

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів