Blue Origin і SpaceX отримають контракти NASA на доставлення вантажів на Місяць

NASA планує використати вантажні версії посадкових апаратів, що розробляються компаніями Blue Origin і SpaceX, для доставляння вантажів на Місяць. На початку 2030-х років вони повинні будуть висадити на його південний полюс герметичний ровер і житловий відсік.

Вантажні версії апаратів Starship і Blue Moon (концепт). Джерело: NASA

Офіційне оголошення про такі плани було зроблено 19 листопада. Це перша нагорода, видана NASA з січня, коли організація повідомила, що доручає цим двом компаніям роботу над вантажними версіями їхніх космічних кораблів, які будуть використані в програмі Artemis.

Згідно із заявою NASA, не раніше 2032 фінансового року Starship повинен буде доставити на Місяць герметичний ровер. Його розробляє японське аерокосмічне агентство JAXA в межах підписаної у квітні угоди. Апарат Blue Moon доправить відсік, призначений для проживання астронавтів. Ця місія відбудеться не раніше 2033 фінансового року.

NASA не розкрила вартості майбутніх контрактів на доставлення вантажів. В офіційній заяві йдеться, що на початку 2025 року організація випустить запит пропозицій для двох компаній щодо цих місій. NASA не пояснила, чому оголосила про заплановані нагороди за кілька місяців до цього. Аерокосмічна адміністрація також не розкрила, чому обрала кожну компанію для конкретної вантажної місії.

У січні цього року NASA повідомила, що доручила SpaceX і Blue Origin почати роботу над вантажними версіями своїх посадкових апаратів HLS. Вони зможуть доставити на місячну поверхню щонайменше 12–15 тонн вантажу, що набагато більше, ніж можливості апаратів, залучених у програмі CLPS. У їхніх межах приватні компанії на кшталт Intuinive Machines, Astrobotic і Firefly доставляють на Місяць невеликі демонстраційні корисні навантаження.

Тоді ж NASA заявила, що початкові роботи зі створення вантажних версій Blue Moon і Starship будуть проводитися в межах наявних грантів, виданих за програмою HLS, і не потребуватимуть додаткового фінансування.

Раніше ми розповідали, що NASA може відмовитися від надважкої ракети SLS.

За матеріалами Spacenews

Новини інших медіа