Без затримок і перевитрат: новий космічний телескоп NASA пройшов важливий етап

Усі основні елементи космічного телескопа Roman розташовані в одній будівлі, а його розробка не відстає від графіка і вартості. Про це заявив Марк Клемпін, директор астрофізичного підрозділу NASA.

Телескоп Roman (концепт). Джерело: NASA/GSFC/SVS

Roman є новим флагманським телескопом NASA. Він призначений для спостереження великомасштабних структур Всесвіту і дослідження впливу темної матерії на галактики, а також пошуку наднових і гравітаційних лінз. Roman також планується залучити для пошуку і знімкування екзопланет. Для цього телескоп оснастять коронографом.

NASA прагне до того, щоб Roman був готовий до запуску не пізніше травня 2027 року, а максимальна вартість розробки не перевищила встановлену Конгресом планку в 3,5 млрд доларів. Це дуже важливо для іміджу організації, зіпсованого епопеєю з телескопом James Webb, запуск якого неодноразово переносився. У NASA сподіваються, що якщо Roman не виб’ється з графіка, це значно зміцнить довіру до планів майбутніх місій, таких як обсерваторія HWO. Вона займеться пошуками слідів життя на землеподібних екзопланетах, чиї орбіти проходять у зоні населеності.

За словами Марка Клемпіна, наразі NASA вдається витримувати встановлений графік. Нещодавно в Центр космічних польотів ім. Годдарда доставили блок телескопа Roman. Там уже перебуває космічний апарат, на який він буде встановлений, а також два наукові інструменти. Отже, всі компоненти Roman вперше зібралися під одним дахом. Найближчим часом фахівці NASA розпочнуть їхнє збирання, після чого настане час різних тестів, які мають засвідчити готовність телескопа до польоту в космос.

Єдине питання, яке аудитори порушили щодо Roman, стосується комунікації. Очікується, що телескоп буде пересилати на Землю безпрецедентні обсяги даних, які будуть вимірюватися петабайтами й нинішні системи зв’язку можуть просто не впоратися з такими потоками інформації. У зв’язку з цим, вони рекомендували NASA оцінити можливість використання Мережі далекого космічного зв’язку (DSN), як запасний варіант.

70-метрова антена мережі Далекого космічного зв’язку NASA в Канберрі. Джерело: NASA/Canberra Deep Space Communication Complex

Але в NASA вже відкинули цей варіант, заявивши, що DSN однаково не витримає такі обсяги даних, а конструкцію Roman занадто пізно змінювати. Тож основне навантаження ляже на мережу Ближнього космічного зв’язку NASA, яка має отримати апгрейд. Також у NASA сподіваються на допомогу з боку Європи та Японії, які допоможуть прийняти частину даних Roman.

За матеріалами Spacenews

Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються
США надає Україні доступ до військової супутникової мережі Starshield
Найбільший кратер на Місяці виявився круглішим, ніж вважалося раніше
Зоряні ясла і наднові: камера темної енергії розкрила секрети Південної Вертушки
Космічне фото тижня: Магелланові Хмари крізь об’єктив астронавта
Арктика втратить льодовий покрив у 2027 році
Чи допоможе астероїд астронавтам дістатися Марса
Докази сонячного супершторму 2600 років тому знайшли в кільцях дерев