Без океану магми: місія NASA зазирнула в серце вулканічного світу

Аналіз даних, зібраних місією Juno, свідчить, що в надрах Іо немає глобального океану магми. Про це йдеться в статті, опублікованій 12 грудня в журналі Nature.

Північний полярний регіон Іо. Знімок був зроблений апаратом Juno 30 грудня 2023 року. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Іо — це супутник Юпітера, який за розмірами трохи перевершує наш Місяць. Цей світ відомий тим, що є найбільш геологічно активним тілом у нашій Сонячній системі. На його поверхні розташовано близько 400 вулканів, які безперервно вивергаються. Їхні виверження постійно видозмінюють рельєф Іо і створюють величезні лавові озера, а сполуки сірки, що викидаються, забарвлюють поверхню в характерні кольори, через що супутник іноді порівнюють із піцою.

Джерелом усієї цієї активності є Юпітер. Його гравітація стискає Іо, що призводить до виділення великої кількості внутрішнього тепла, яке буквально розплавляє надра супутника.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2023 (189)

До товару

Однак донедавна одне питання залишалося без відповіді: як саме живляться вулкани Іо? Чи йдеться про глобальний океан магми, чи про локалізовані джерела? Відповідь на нього допомогла отримати місія Juno.

У грудні 2023 і лютому 2024 року Juno здійснив два близьких прольоти Іо, пройшовши на відстані всього 1500 км від її поверхні. Ці візити дали можливість перевірити, як гравітація супутника впливає на прискорення апарата, що зі свого боку дало змогу зробити висновок про його внутрішню будову. Проаналізувавши отримані дані, вчені дійшли висновку, що на Іо немає неглибокого глобального магматичного океану. А отже, у кожного її вулкана, вочевидь, є власна магматична камера.

За словами дослідників, це відкриття важливе не тільки тим, що змушує переосмислити те, що відомо про надра Іо. Воно також впливає на наше розуміння інших місяців, таких як Енцелад і Європа, під поверхнями яких, як вважається, приховані величезні океани рідкої води.

За матеріалами NASA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів