Бетельгейзе потьмяніла до рекордного значення

Бетельгейзе є однією з найвідоміших зір нічного неба. Вона розташована у верхньому лівому «кутку» фігури сузір’я Оріона та має характерний червонуватий колір, який давно привертає увагу спостерігачів.

Тепер ми знаємо, що Бетельгейзе вже зійшла з головної послідовністі та перетворилася на червоний супергіант. За різними оцінками, її діаметр становить від 700 до 1400 діаметрів Сонця. Це означає, що якщо розмістити цю зорю у центрі Сонячної системи, то при мінімальному розмірі вона «поглине» орбіту Марса, а при максимальному — вона досягне орбіти Юпітера.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Однією з особливостей Бетельгейзе є змінна її видимого блиску — він змінюється у діапазоні від 0,0 до 1,3 зоряної величини. У жовтні 2019 року зоря знову почала тьмяніти. Однак це потьмяніння було не таким, як у попередніх циклах. До кінця грудня блиск світила зменшився до 1,5 зоряної величини — найменше значення за весь час сучасних спостережень. На цей час астрономи не мають єдиної думки з приводу того, з чим пов’язаний цей феномен.

Порівняння розмірів Бетельгейзе та Сонячної системи. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella  

Особлива увага до Бетельгейзе пояснюється тим, що вона перебуває «при смерті». У майбутньому світило колапсує та перетвориться на наднову. З урахуванням відносно невеликої відстані, це зробить зорю третім за яскравістю об’єктом на земному небі (після Сонця та Місяця). Спалах наднової можна буде побачити навіть вдень. Тому немає нічого дивного у тому, що будь-які новини про незвичайну поведінку Бетельгейзе викликають підвищений інтерес з боку. як наукової спільноти, так і преси.

Втім, більшість астрономів вважає, що колапс навряд чи станеться в найближчому майбутньому. Дані про вік зорі та результати комп’ютерного моделювання показують, що у Бетельгейзе в запасі є ще кілька сотень тисяч років. Однак, як показує історія, часом теоретичні моделі можуть помилятися…

За матеріалами https://astroblogger.blogspot.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів