Бетельгейзе потьмяніла до рекордного значення

Бетельгейзе є однією з найвідоміших зір нічного неба. Вона розташована у верхньому лівому «кутку» фігури сузір’я Оріона та має характерний червонуватий колір, який давно привертає увагу спостерігачів.

Тепер ми знаємо, що Бетельгейзе вже зійшла з головної послідовністі та перетворилася на червоний супергіант. За різними оцінками, її діаметр становить від 700 до 1400 діаметрів Сонця. Це означає, що якщо розмістити цю зорю у центрі Сонячної системи, то при мінімальному розмірі вона «поглине» орбіту Марса, а при максимальному — вона досягне орбіти Юпітера.

Однією з особливостей Бетельгейзе є змінна її видимого блиску — він змінюється у діапазоні від 0,0 до 1,3 зоряної величини. У жовтні 2019 року зоря знову почала тьмяніти. Однак це потьмяніння було не таким, як у попередніх циклах. До кінця грудня блиск світила зменшився до 1,5 зоряної величини — найменше значення за весь час сучасних спостережень. На цей час астрономи не мають єдиної думки з приводу того, з чим пов’язаний цей феномен.

Порівняння розмірів Бетельгейзе та Сонячної системи. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella  

Особлива увага до Бетельгейзе пояснюється тим, що вона перебуває «при смерті». У майбутньому світило колапсує та перетвориться на наднову. З урахуванням відносно невеликої відстані, це зробить зорю третім за яскравістю об’єктом на земному небі (після Сонця та Місяця). Спалах наднової можна буде побачити навіть вдень. Тому немає нічого дивного у тому, що будь-які новини про незвичайну поведінку Бетельгейзе викликають підвищений інтерес з боку. як наукової спільноти, так і преси.

Втім, більшість астрономів вважає, що колапс навряд чи станеться в найближчому майбутньому. Дані про вік зорі та результати комп’ютерного моделювання показують, що у Бетельгейзе в запасі є ще кілька сотень тисяч років. Однак, як показує історія, часом теоретичні моделі можуть помилятися…

За матеріалами https://astroblogger.blogspot.com

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада