«Берешит» забруднив поверхню Місяця тисячами тихоходок

11 квітня 2019 року зонд «Берешит», створений ізраїльською некомерційною організацією SpaceIL, розпочав посадку на Місяць. У разі успіху він став би першим в історії побудованим на приватні інвестиції апаратом, який зумів сісти на поверхню природного супутника нашої планети.

На жаль, під час спуску у зонда раптово перестав працювати один з інерціальних вимірювальних модулів (IMU). Спроба перезапустити датчик призвела до відключення посадкового двигуна. У результаті апарат розбився об місячну поверхню.

Наукова «начинка» зонда складалася з кількох камер, магнітометра, а також масиву кутових відбивачів. Додатково на його корпусі було встановлено табличку із зображенням ізраїльського прапора та «капсулу часу» — цифровий диск, що містив інформацію про творців апарата, дані про національні символи Ізраїлю, його історію, культуру та наукові досягнення, а також дитячі малюнки.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 (178) 2020

До товару

Але нещодавно стало відомо, що на борту зонда перебував ще один вантаж, наданий за кілька тижнів до запуску некомерційною організацією Arch Mission Foundation. Її мета полягає у створенні сховищ людського знання по всій Сонячній системі. Для місії «Берешит» ця організація підготувала першу «місячну бібліотеку». Вона являла собою нікелеву капсулу розміром з DVD, що зберігала десятки тисяч вигравіюваних мініатюрних зображень.

Зображення містили 30 млн сторінок інформації, присвяченої людському суспільству та культурі — від статей з англомовної вікіпедії до класичних літературних творів. Крім того, бібліотека містила низку зразків генетичного матеріалу, зокрема людську ДНК, а також тисячі зневоднених тихоходок — мікроскопічних безхребетних, розміром 0,1-1,5 мм. Їх розмістили на спеціальній стрічці, обгорнутій кількома шарами ізоляційної плівки та прикріпленій до корпусу капсули.

Тихоходки вважаються однією з найвитриваліших форм життя на Землі. У несприятливих умовах вони здатні на довгі роки впадати в стан анабіозу, а коли навколишнє середовище стає більш придатним для існування — досить швидко оживати. Ці організми можуть витримувати перебування в космічному просторі, охолодження рідким гелієм і дози радіації, що на порядки перевищують смертельний рівень іонізуючого випромінювання для людини.

На думку співробітників Arch Mission Foundation, найімовірніше, «місячна бібліотека» зуміла пережити аварію апарата. А це означає, що мікроорганізми залишилися цілі. Навіть якщо сховище розкололося на кілька фрагментів, у тихоходок є досить непогані шанси на виживання на місячній поверхні протягом тривалого часу. Можливо, у майбутньому спеціалізована місія змогла б відвідати місце аварії «Берешит» і доставити на Землю капсулу або її уламки, щоб вчені перевірили, чи зуміють тихоходки знову ожити в сприятливих умовах.

За матеріалами https://www.wired.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів