Lightyear — анімаційний фільм про пригоди одного з головних героїв «Історії іграшок», що недавно вийшов на екрани. Режисери зробили космічного рятівника на ім’я Базз Лайтер максимально неіграшковим і обіграли в історії про нього одразу всі основні кліше фантастичних творів.
Мультфільм про космічного героя
Як зібрати в одному сюжеті хоробрих космодесантників, злих інопланетних жуків, роботів добрих і роботів поганих, вчених, що запускають корабель з надсвітловою швидкістю, та подорожі у часі зі зміною ходу історії так, щоб це не викликало негативних вражень? Студіям Pixar та Disney у новому анімаційному фільмі «Лайтер» вдалося показати, що це не лише можливо, але й дозволяє створити справді цікаву історію про космічні пригоди.
На самому початку стрічки творці розмістили дисклеймер: «У 1994 році хлопчик на ім’я Енді отримав іграшку у вигляді героя свого улюбленого фантастичного фільму. Ось це кіно». Цей напис відсилає до «Історії іграшок» і одного з її головних героїв Базза Лайтера, але при цьому дає зрозуміти, що буде вона не зовсім про нього.
Герої культової серії фільмів Pixar — іграшки, і їхні характери та конфлікти зумовлені цим фактом. У «Лайтері» ми зустрічаємося з Базом, якби він справді був героєм високобюджетного голлівудського фантастичного фільму — хоробрим космічним рейнджером.
Умовність і серйозність
Пригоди у фільмі водночас серйозні та достатньо умовні. Звичайно, можна вирахувати, що планета на відстані 4,2 млн світлових років має перебувати за межами Чумацького Шляху, на околицях Місцевої групи. Можна навіть зробити висновок, що це десь у групі галактик Насос-Секстант.
Можна спробувати аналізувати траєкторію польоту Базза навколо зорі з метою досягти релятивістської швидкості. Маневр цей називається гравітаційною пращею і дійсно використовується для розгону космічних кораблів.
Усе це не важливо, аже глядачу від початку натякають на кіношну природу усього, що відбувається, і чекати наукової складової тут не варто. Але при цьому проблеми у фільмі підіймаються цілком серйозні.
Чи виживе група людей, що зазнала аварії у світі, повному монстрів, і чи зможуть вони утримати просунуті технології? У фільмі переконливо показують, що так. Як має бути організована висадка на щойно відкриту планету, щоб це було безпечно та раціонально? На це питання у «Лайтері» не відповідають, але дають великий обсяг матеріалу для роздумів.
Нарешті, тут досить докладно показують, що шлях до космічних подорожей може бути нелегким. Десятиліття експериментів, що раз по раз завершуються невдачею, можуть примусити відступитися багатьох. Але рано чи пізно рішення буде знайдене.
Де шукатиме пригод Базз Лайтер?
Автори запхали у фільм не тільки усі можливі фантастичні кліше, але й усі основні локації для космічних пригод. Тут можна побачити високотехнологічне місто, огороджене лазерним екраном, іншопланетний ліс, печеру, повну членистоногих, покинуте гірниче підприємство та лавове поле. І, звичайно ж, інопланетний корабель з ворожими роботами та польоти у космосі.
Базз Лайтер: історія помилок
Уся історія будується на помилках, яких ми неодмінно припускаємось у своєму житті. Штампований кіношний герой у критичній ситуації не помиляється, але ми знаємо, що в житті так не буває. І у «Лайтері» це є головним способом побудови сюжету.
Базз весь час опиняється у ситуаціях, які ми сто разів бачили у голлівудських бойовиках. Одразу ж виникає підозра, що він ось зараз вхопить бластер, що так зручно упав, і усіх врятує. І в цей момент нам показують, як герою це зробити не вдається. Він помиляється.
Навіть більше, тема того, що йде не так, як замислювалося, — основний рушій сюжету у фільмі. На самому початку Лайтер припускається помилки, й далі з неймовірною впертістю намагається виправити її. Що з цього вийде, можна дізнатися у фіналі.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine