Рослини не можуть вижити, якщо їх просто посадити у місячний ґрунт. Однак якщо перед цим у ньому поживуть деякі види бактерій, це стає можливим. Вчені довели це експериментально.
Місячний ґрунт та рослини
Коли астронавти полетять на Місяць, вони майже напевно займуться там сільським господарством. Попередні дослідження показали, що місцевий ґрунт містить низку елементів, життєво важливих для росту рослин. Це породило надію, що тепличні ферми на Місяці зможуть використовувати місцеві ресурси, щоб допомогти базам підтримувати життя.
«Необхідність вирощування рослин на супутнику Землі не обмежується лише забезпеченням їжею астронавтів, які житимуть на місячній базі, — заявляє провідний автор дослідження Ітун Ся з Китайського сільськогосподарського університету в Пекіні. — Це також може допомогти освіжити повітря, надаючи кисень, очищаючи воду і навіть забезпечуючи емоційний комфорт».
Однак попередні експерименти також показали, що місячний ґрунт погано підходить для посівів. У ньому не тільки бракує сполук вуглецю та азоту, необхідних для росту рослин, а й життєво важливих елементів, таких як фосфор, що здебільшого містяться у складі нерозчинних сполук, які рослинам важко засвоїти.
Бактерії приходять на допомогу
Вчені вирішили впоратися із цією проблемою за допомогою бактерій. На відміну від рослин вони можуть вижити у значно ширшому діапазоні умов і освоїли величезну кількість біохімічних процесів, у результаті яких відбуваються дивовижні перетворення.
У новому дослідженні Ся та його колеги розглядали способи зробити місячний ґрунт родючішим. Вони зазначили, що мікроби на Землі допомогли зробити нашу планету більш придатною для життя протягом мільярдів років, фізично та хімічно змінивши тверду породу на пористий, біологічно активний ґрунт.
Тож дослідники вирішили перевірити це експериментально. Вони взяли вулканічний попіл, який за своїм хімічним складом надзвичайно нагадує зразки, що їх привезли американські астронавти, змішали їх із поживним бульйоном і бактеріями та витримували протягом 21 доби. Хімічний аналіз показав, що за цей час принаймні три види з п’яти змогли подвоїти кількість розчинного фосфору.
Далі вони вирощували родича тютюну, відомого як бент, у симульованому місячному ґрунті, обробленому цими трьома видами бактерій упродовж 18 днів. Дослідники виявили, що після 24 днів росту рівень хлорофілу в рослинах із цими живими бактеріями був приблизно вдвічі вищий, ніж у рослин, вирощених у симульованому місячному ґрунті без них.
Крім того, рослини, вирощені в симульованому місячному ґрунті з трьома бактеріями протягом 18 днів, як правило, мали довші стебла та коріння після шести днів росту. Вони також зазвичай були важчими й мали ширші скупчення листя після 24 днів росту в порівнянні з рослинами, вирощеними в симульованому місячному ґрунті без них.
За матеріалами www.space.com
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine