Атомарний водень у дуже далекій галактиці

Дослідники змогли спіймати випромінювання атомарного водню на довжині 21 см, яке надходить із рекордно далекої відстані. Його сигнал з далекої галактики ми можемо почути тільки завдяки гравітаційному лінзуванню, яке його підсилює.

Атомарний водень у далекій галактиці
Атомарний водень у далекій галактиці. Джерело: www.vzglyad.kg

Атомарний водень на рекордній відстані

Астрономи з Університету Макгілла у Канаді та Індійського наукового інституту в Бангалорі змогли за допомогою Гігантського радіотелескопа метрових хвиль вловити випромінювання атомарного водню у надзвичайно віддаленій галактиці.

Зазвичай водень надходить у галактику з її оточення у вигляді іонізованого газу. Тобто електрони у ньому відірвані від ядер атомів. В міру того, як гідроген «осідає» у зоряній системі, він перетворюється на звичайний атомарний газ.

Потім елементарні частинки водню об’єднуються у молекули, з них формуються холодні газопилові хмари, а вже з них народжуються зорі. Але ще до того, як це відбудеться, гідроген випромінює на довжині 21 см.

Лінзування випромінювання

Випромінювання, яке породжує атомарний водень, є хорошим індикатором процесів, які відбуваються у галактиці. Але воно зазвичай занадто слабке, щоб його вловити на великій відстані.

Досі рекордом вважалося випромінювання на довжині 21 см, яке прийшло з галактики, для якої показник червоного зсуву дорівнює 0,376. Цей параметр відображає, наскільки лінії у спектрі випромінювання об’єкта зсунуті у червоний бік внаслідок розширення Всесвіту. Йому відповідає відстань у 4,1 млрд світлових років.

Але новий рекорд набагато перевищує попередній. Тут z=1,29, що відповідає відстані у 8,8 млрд світлових років. Це стало можливим тільки завдяки явищу гравітаційного лінзування. Для випромінювання атомарного водню на довжині 21 см воно теж спостерігалося вперше.

Гравітаційне лінзування полягає в тому, що якщо між віддаленим джерелом сигналу та спостерігачем перебуває масивний об’єкт, то його маса викривляє промені випромінювання на кшталт того, як це відбувається у звичайній лінзі. Якщо вони зберуться в одну точку десь біля телескопа вчених, то науковці отримають змогу побачити те, що інакше було б важко розгледіти.

За матеріалами Рhys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна