Атмосферою Юпітера ширилася теплова хвиля

В атмосфері Юпітера спостерігалася теплова хвиля з температурою 700 градусів за Цельсієм та розміром у кілька разів більшим за Землю. На думку вчених, її причиною стали полярні сяйва.

Магнітні поля Юпітера
Магнітні поля Юпітера. Джерело: www.sciencenews.org

Теплова хвиля на Юпітері

Минулого року вчені з Японської агенції аерокосмічних досліджень складали теплову карту атмосфери Юпітера. Безпосередньо під час спостережень за ним вони помітили, що в атмосфері планети від північного полюса до екватора поширюється теплова хвиля колосальних масштабів.

Поперечник теплової плями складав 130 тис. км, що приблизно вдесятеро більше за діаметр Землі. Температура у ній підвищилася до 700 градусів за Цельсієм, а рухалася хвиля зі швидкістю 2400 м/с.

Вчені змогли встановити, що теплова хвиля тісно пов’язана з полярними сяйвами на полюсах Юпітера. Безпосередньо перед нею на атмосферу гігантської планети потрапив потік інтенсивного випромінювання від сонячного спалаху.

Таємниця тепла планети

Спостереження за хвилею енергії на Юпітері дозволило розгадати загадку, яка з’явилася ще з 50-х років 20 століття. Тоді виявили, що атмосфера гігантської планети має температуру 420 градусів за Цельсієм, у той час як Сонце могло б її розігріти тільки до -73.

Звідки береться решта енергії, було незрозумілим, хоча останніми роками вчені все більше переконувалися, що її джерелом можуть бути полярні сяйва. Вони виникають, коли заряджені частинки прямують силовими лініями магнітного поля і врізаються в атмосферу планети, передаючи їй енергію.

Теплова хвиля на Юпітері
Теплова хвиля на Юпітері. Джерело: www.sciencealert.com

Юпітер має надзвичайно потужні полярні сяйва, які, на відміну від Землі, присутні на ньому постійно. Щоправда, випромінювання переважно відбувається не у видимому діапазоні, тому дізналися про них відносно недавно. Здебільшого за них відповідальний потік частинок, викинутий вулканами на супутнику планети Іо. Вони формують тор навколо Юпітера, який постійно осідає на планету, і викликають полярні сяйва, що розігрівають атмосферу.

Однак нові дослідження свідчать, що не тільки супутник, який вивергає діоксид сірки, відповідальний за нагрівання атмосфери газового гіганта. Сонце, від якого планета віддалена у п’ять разів більше, ніж Земля, все ж вносить свій внесок у його розігрів.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine