Атмосфера Землі запалає від потужного удару Сонця цього тижня

Останніми днями Сонце неодноразово спалахувало, випускаючи кілька корональних викидів маси (КВМ) та сонячних спалахів у напрямку Землі. Незабаром ці викиди досягнуть нашої планети, й найближчі кілька ночей, за прогнозами, заграють полярними сяйвами.

Спалах на Сонці класу X, який спалахнув 29 липня
Спалах на Сонці класу X 29 липня. Анімація: NASA

Скупчення сонячних плям на екваторі, що проходять повз Землю, вивергаючи вогонь і лють, спричинили шість спалахів класу М і один класу Х за останні 24 години. Ці яскраві спалахи світла на поверхні Сонця супроводжуються викидами рентгенівського та ультрафіолетового випромінювання, що можуть призвести до короткочасного відключення зв’язку на Землі. Спалахи класу X є найпотужнішими, тоді як спалахи класу M трохи менш інтенсивні.

Сонце також викидає величезні об’єми плазми, обплутані магнітними полями, які поширюються через Сонячну систему. Це КВМ, що іноді супроводжуються спалахами. Обидва явища тісно пов’язані з областями сонячних плям, де магнітне поле заплутується, розривається і знову з’єднується, вивільняючи величезні сплески енергії.

Імпульсний сонячний спалах
Імпульсний сонячний спалах X1.5 (R3-Strong) зі швидкістю 535 км/с спостерігався з регіону SWPC 3764 (S05W04). Фото: noaa.gov

Коли КВМ врізаються в магнітосферу Землі така активність може викликати геомагнітні бурі. Це спричиняє значні збурення у магнітному полі, верхніх шарах атмосфери та плазмовому середовищі. Одним із наслідків є полярні сяйва: частинки від КВМ і сонячного вітру взаємодіють із магнітним полем Землі, створюючи яскраві світіння різних кольорів у верхніх шарах атмосфери.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Цього року ми спостерігали найпотужніші геомагнітні бурі за останні десятиліття, класифіковані як «екстремальні» за шкалою G5. Прогнозовані бурі не будуть такими потужними, але все одно очікується їхня неймовірна сила; деякі з них досягнуть рівня G3 («сильні»). Це завдяки явищу CME-канібал, коли два КВМ з’являються у швидкій послідовності, і другий «поглинає» перший, створюючи одну величезну хвилю сонячного матеріалу.

Сонячні плями на сонячному диску станом на 29-30 липня 2024 року
Плями на сонячному диску станом на 2930 липня 2024 року. Фото: NASA SDO

Найяскравіше полярне сяйво очікується 30 липня, його можна буде побачити в Північній півкулі: від Канади та північних регіонів США, а також у Шотландії, Норвегії та Швеції. У Південній півкулі воно буде видиме в найпівденніших частинах материкової Австралії та на більшій частині Південного острова Нової Зеландії.

Сонячна активність перебуває на піку, і ймовірність подальших подій залишається високою. Тож виходьте надвір і насолоджуйтесь видовищем.

Раніше ми повідомляли про те, як астрофотограф зазнімкував величезний протуберанець.

За матеріалами sciencealert.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів