Астрономи знайшли «зоряне паливо» навколо галактик

Опубліковане нещодавно дослідження свідчить, що кожна з галактик оточена хмарами газу. Цей газ виступає у якості «палива» для того, аби запалювати нові зірки.

Зоряне паливо
Хмари міжгалактичного газу. Джерело: NASA, ESA, D. Player (STScI)

Галактики перетворюють газ на зірки

Зірки у галактиках утворюються з водню. Тому процес зореутворення у них потребує постійного підживлення цим паливом. Але чи беруть галактики його звідкись іззовні, або ж їм вистачає тих запасів, що знаходяться у складі газово-пилових туманностей? Досі на це питання не було відповіді.

Аж ось астроном із Університету Аризони Санчаїта Бортакур опублікував у Astrophysical Journal дослідження, в якому довів, що зоряні системи оточені невидимими газовими хмарами. Гравітаційні сили галактик поступово втягують у себе цей газ і використовують у якості будівельного матеріалу для нових поколінь зірок.

Для доведення цього автор публікації використав дані з каталогу радіотелескопу Аресібо та каталогу об’єктів, досліджених спектрометром телескопу Hubble у інфрачервоному діапазоні. Далі він застосував до цих даних метод, що називається кросс-кореляцією, і завдяки цьому встановив зв’язок між галактиками та хмарами міжгалактичного газу. У майбутніх дослідженнях Бортакур сподівається знайти й самі шляхи, якими газ прямує від хмар до зон зореутворення.

Скільки «зоряного палива» ми не бачимо

Дослідження Бортакура дуже важливе. Нещодавно вчені дійшли висновку, що вони сильно недооцінювали темпи зореутворення в галактиках. З цього випливає, що наявного водню для формування такої кількості зірок було б недостатньо. Нове дослідження чудово пояснює, звідки береться цей «зайвий» водень.

Воно ж примушує замислитися про ті маси газу, що знаходяться за межами галактик. Цей газ ми майже не бачимо. Переважно ми можемо оцінювати його масу за тим, як він послаблює світло від далеких об’єктів. Але оцінка, зроблена на основі таких спостережень, є неточною. Цілком може бути, що ми сильно недооцінюємо масу газу в міжгалактичному просторі. Це може вплинути на всю картину еволюції Всесвіту.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine