Астрономи знайшли залізо та титан в атмосфері екзопланети

Найгарячіша планета Сонячної системи — Венера. Через потужний парниковий ефект середня температура її поверхні становить близько 460°C. Але це справжні квіточки, порівняно з деякими екзопланетами, чиї атмосфери можуть бути розігріті до температур у тисячі градусів.

Але навіть на тлі подібних світів екзопланета KELT-9b все одно вирізняється своєю екстремальністю. Це газовий гігант, який важить майже втричі більше за Юпітер. Він знаходиться у сузір’ї Лебедя на відстані близько 650 світлових років від Сонця. Орбіта екзопланети проходить на відстані всього 0,03 а.о. (4,5 млн км) від біло-блакитного гіганта. Через подібну близькість та вкрай потужне випромінювання зорі, температура денної сторони KELT-9b становить близько 4300°C. Це більше, ніж температура поверхні Проксима Центавра. На сьогодні, KELT-9b є найгарячішою відомою екзопланетою.

KELT-9b в уявленні художника. Джерело: Robert Hurt, NASA/JPL-Caltech

Група астрономів з Бернського університету спробувала зрозуміти, як поводиться атмосфера KELT-9b. І тому дослідники провели комп’ютерне моделювання. Симуляція продемонструвала, що за таких температур більшість молекул в атмосфері KELT-9b повинні розпадатися на окремі атоми. Крім того, модель показала, що в атмосфері KELT-9b може бути зафіксоване газоподібне залізо.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Щоб перевірити ці висновки, астрономи скористалися спектрографом HARPS-North, встановленим на Національному Телескопі Галілео (Galileo National Telescope). Дослідивши спектр зоряного світла, що пройшло через атмосферу екзопланети, вони дійсно виявили сигнал, який відповідає парам заліза. Також в атмосфері KELT-9b знайшли сліди титану.

Якби ми могли побувати на KELT-9b, то побачили б воістину неймовірне видовище: величезну зорю (її видимий розмір у 70 разів перевищує розмір сонячного диска під час спостережень з Землі) на червоно-помаранчевому абсолютно безхмарному небі. Подібний колір обумовлений атомами заліза та титану. Що стосується хмар, то потужне випромінювання зорі просто не дасть їм сформуватися на денній стороні.

Захід сонця на KELT-9b в уявленні художника. Джерело: Denis Bajram/Nature

А ось на нічному боці KELT-9b ситуація, швидше за все, інша. Через нижчу температуру пари заліза і титану можуть конденсуватися в хмари. Цілком можливо, що там йдуть справжнісінькі металеві дощі.

За матеріалами https://www.space.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів