Астрономи знайшли «порожню» галактику без темної матерії

Ми спостерігаємо Всесвіт у формі зір, планет, газу, пилових хмар й галактик, що світиться. Але це лише верхівка айсберга. Близько 85% від маси її речовини посідає на т.зв. чорну матерію. Ми не можемо її побачити. Вона не випускає електромагнітного випромінювання і безпосередньо не взаємодіє з ним. Її присутність видає лише гравітаційний вплив на нормальну речовину.

Існування темної матерії дозволяє пояснити, чому зовнішні частини спіральних галактик обертаються набагато швидше, ніж повинні, з урахуванням маси звичайної речовини, яка спостерігається. За деякими оцінками, до 95% маси нашого Чумацького Шляху припадає на темну матерію, зосереджену в його гало.

Червона лінія означає розрахункову швидкість обертання зір галактики Андромеда. Біла лінія — реальна швидкість, виміряна за результатами спостережень. Джерело: Queens Uni.

Донедавна астрономи припускали, що подібна картина є нормою і практично всі галактики у Всесвіті містять значну кількість темної матерії. Проте результати останніх спостережень свідчать, що це не завжди так. У свіжому випуску журналу Nature була опублікована стаття групи дослідників з Єльського університету та Інституту астрономії Товариства Макса Планка. У ній розповідається про виявлення галактики, в якій, мабуть, взагалі немає або міститься дуже невелика кількість темної матерії.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Йдеться про галактику NGC 1052-DF2. Вона розташована на відстані 65 млн світлових років від Чумацького Шляху, її вік оцінюється у 10 млрд років. Вона належить до категорії ультра-дифузних галактик. При схожих з Чумацьким Шляхом розмірах, NGC 1052-DF2 містить у 200 разів менше зір.

Галактика NGC 1052-DF2. Джерело: NASA, ESA та P. van Dokkum (Yale University)

За допомогою наземних обсерваторій астрономи виміряли швидкість обертання 10 кулястих зоряних скупчень на околицях NGC 1052-DF2. Виявилося, що вона становить лише 37 тис. км/год. Це набагато менше, ніж в інших галактиках. За словами астрономів, швидкість руху скупчень повністю відповідає видимій масі NGC 1052-DF2. Це означає, що галактика практично не містить темної матерії.

Відсутність темної матерії далеко не єдина дивина NGC 1052-DF2. Знімки телескопа Hubble показали, що галактика не містить структур, що нагадують елементи спіральних або еліптичних галактик. У неї немає вираженого центрального регіону і зважаючи на все, вона не містить надмасивної чорної діри. У NGC 1052-DF2 незвичайні навіть кулясті скупчення. Вони вдвічі більші за кулясті скупчення в інших галактиках. З боку NGC 1052-DF2 має вигляд так, ніби хтось взяв типову галактику і залишив від неї лише зоряні скупчення та гало, викинувши все інше. Не виключено, що NGC 1052-DF2 це приклад того, який вигляд матимуть галактики, які з якихось причин були позбавлені темної матерії.

Область неба навколо галактики NGC 1052-DF2. Джерело: NASA, ESA та P. van Dokkum (Yale University)

Астрономи мають кілька припущень щодо того, що могло вплинути на NGC 1052-DF2. Можливо, вся справа в якійсь внутрішній події, на кшталт одночасного формування великої кількості масивних світил, потужні зоряні вітри яких виштовхнули майже всю речовину за межі NGC 1052-DF2. Можливо, вся справа у великому сусіді — масивній еліптичній галактиці NGC 1052. Її стрімке зростання могло вплинути на процес формування NGC 1052-DF2. Однак поки що це лише загальні міркування. Зараз астрономам важко назвати точний механізм, який міг би привести до результату, який спостерігається.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів