Астрономи знайшли ознаки існування планети у далекій галактиці

На сьогодні астрономам вдалося підтвердити існування понад чотирьох тисяч екзопланет. Майже всі вони розташовані в радіусі трьох тисяч світлових років від Землі. І в цьому немає нічого дивного: чутливості сучасних телескопів поки недостатньо, щоб ідентифікувати більш далекі світи.

Але завдяки вдалому збігу обставин часом астрономам вдається зазирнути значно далі. Система M51-ULS-1 — це саме той випадок. Вона є рентгенівською подвійною зорею, що складається з надкомпактного об’єкта (нейтронної зорі або чорної діри) та зірки-гіганта. Надкомпактний об’єкт активно поглинає речовину свого компаньйона, що призводить до утворення великої кількості рентгенівського випромінювання. Тому M51-ULS-1 є своєрідним «маяком», який добре видно навіть попри величезну відстань до системи: вона розташована в галактиці M51 (також відомій як галактика Вир), що перебуває на відстані близько 30 млн світлових років від Землі.

Ліворуч — композитне зображення галактики M51. Квадрат позначає положення системи M51-ULS-1. Праворуч — система M51-ULS-1 в уявленні художника. Джерело: X-ray: NASA/CXC/SAO/R. DiStefano, et al.; Optical: NASA/ESA/STScI/Grendler; Illustration: NASA/CXC/M.Weiss

У процесі вивчення M51-ULS-1 рентгенівському телескопу Chandra вдалося виявити дещо незвичайне. 20 вересня 2012 року світність M51-ULS-1 раптом почала падати. Вона знизилася майже до нуля, а потім знову відновилася. Це тривало близько трьох годин. За словами вчених, на графіку даних «затемнення» мало симетричну форму, що дуже нагадує зміни яскравості зір, викликані транзитами екзопланет по їхньому диску.

У процесі подальшого аналізу астрономи виключили низку потенційних версій і дійшли висновку, що з великою ймовірністю подія дійсно була викликана якимось тілом, яке тимчасово затулило потік рентгенівського випромінювання. Розрахунки показали, що такий ефект могла б дати планета розміром з Сатурн, орбіта якої пролягає на відстані близько 2,5-3 млрд км від надкомпактного об’єкта.

Знімок галактики M51 та її супутника NGC 5195 (ліворуч), зроблений телескопом Hubble. Джерело: NASA, ESA, S. Beckwith (STScI), and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

На жаль, навіть якщо «затемнення» справді було викликане екзопланетою, то ми навряд чи отримаємо підтвердження її існування найближчими роками. Для цього необхідно дочекатись нового подібного транзиту — і якщо розрахунки дослідників правильні, він відбудеться лише через 60 років. Проте знахідка є значним кроком уперед у виявленні далеких екзопланет. Астрономи вже планують вивчити архіви рентгенівських телескопів у пошуках слідів аналогічних подій в інших галактиках.

За матеріалами: https://www.nasa.gov